Za úsvitu mohli chodci v jihovýchodní Anglii slyšet podivný zvuk a na ranní obloze spatřit letící předmět, který připomínal hořící letadlo. Ve 4:25 ráno pak silná exploze poničila železniční viadukt přes Grove Road ve východním Londýně a poškodila několik okolních domů. Šest lidí bylo zabito.
Několikrát odložená ofenzíva německých létajících pum V-1 měla být konečně zahájena večer 12. června 1944, kdy měla být z ramp vypálena salva, jež byla určena k simultánnímu dopadu na Londýn krátce před půlnocí. V celém průběhu noci mělo být na britskou metropoli vysláno zhruba 500 kusů nové zbraně. Kvůli technickým obtížím se ale nakonec až následující den brzo ráno do vzduchu vzneslo pouze deset V-1, z nichž pět havarovalo krátce po vzletu, čtyři dopadly porůznu v jižní Anglii a osud poslední není znám. Z monumentálního úvodu nové ofenzívy se tak stalo fiasko.
Vojenská hodnota těchto "zbraní odplaty" byla minimální, skutečná hodnota spočívala v jejich psychologickém účinku - nikoli však na nepřítele, ale na vlastní německé obyvatelstvo a vojáky. V době, kdy Německo prohrávalo na všech frontách mohla nacistická propaganda pozvednout náladu Němců už jen pomocí přehnaných zpráv o nasazení odvetných zbraní.
Foto: Wiki Commons