František Konečný
František Konečný se narodil 15. února 1918 v obci Horní Suchá na Těšínsku v české rodině Františka Konečného a Marie Konečné (roz. Čižové). Horní Suchá byla v té době ještě součástí Rakousko-Uherska, součástí nově vzniklé ČSR se obec stala až v únoru 1919 na základě mírové konference v Paříži. V Horní Suché chodil František Konečný 5 let do české obecní školy, 3 roky do české měšťanské školy a potom navštěvoval polské Reformní reálné gymnázium v Českém Těšíně, kde se také setkal s polským nacionalismem.
Po obsazení československého pohraničí v září 1938 připadla obec Polsku a byla přejmenována na Górna Sucha. Tato změna se odrazila také na poměrech v gymnáziu.
Po tomto incidentu přestal František Konečný navštěvovat školu a přihlásil se na šachtě „František“ v Horní Suché, kde pracoval jako účetní.
V té době se začala politická situace vyostřovat a polsko-německé vztahy se zcela změnily. Vše vyvrcholilo 1. září 1939, kdy Německo zaútočilo na Polsko. František Konečný, jak bylo zmíněno výše, už do polské armády nastoupit nestačil, a po ukončení bojů pracoval dále na šachtě „František“ jako účetní. Část Těšínska přešla přímo pod německou správu a Horní Suchá se dočkala během jednoho roku další změny jména — tentokrát na Ober Suchau.
František Konečný na předválečné portrétní fotografii.
Jako příslušník slezské národnosti se z Františka Konečného stal německý státní příslušník Franz Koneczny a jako takový se musel v létě roku 1940 dostavit do Těšína před odvodní komisi, kde byl uznán schopným služby a odveden. 3. prosince 1940 nastoupil službu u 1. roty / 350. Infanterie Ersatz Bataillon ve městě Striegau (dnes Strzegom, Polsko), kde prodělal během 3 měsíců základní pěchotní výcvik. V dubnu 1941 je Franz Koneczny převelen do Alsaska k 3. rotě / 28. Feld Ersatz Bataillon [1] / 28. Infanterie Division.
V té době se zdálo, že válka už nepotrvá dlouho — Francie byla poražena a Velká Británie bojovala osamoceně. Německý Afrikakorps úspěšně operoval v Africe, a i když letecká bitva nad Anglií nedopadla pro německou Luftwaffe dobře, obecně se předpokládalo, že v roce 1941 se otázka Anglie vyřeší buď politicky nebo vojensky — samozřejmě ve prospěch Německa. Nikdo z veřejnosti netušil, že dne 18. prosince 1940 podepsal Adolf Hitler Směrnici č. 21 k útoku na SSSR — operaci „Barbarossa“. 31. ledna 1941 byla dokončena operační směrnice pro pozemní vojska a přesun divizí na východ, který pomalu začal už na podzim roku 1940, nabral na obrátkách. Koncem května přišly na řadu také jednotky 28. ID. Divize byla naložena na vagóny a přes Rouen, Brusel, Hamburg a Štětín poslána do Východního Pruska.
Divize zaujala postavení v prostoru jihovýchodně od města Sudauen (dnes Suwałki, Polsko) a byla podřízena velení VIII. Armee Korps / 9. Armee / Heeresgruppe „B“ (od června 1941 přejmenována na Heeresgruppe „Mitte“). František Konečný, stále jako příslušník 3. roty / 28. Feld Ersatz Bataillon, byl se svojí jednotkou určen k ostraze skladišť.
22. června 1941 zahájila německá armáda útok na SSSR. Jednotky 28. ID útočily z prostoru jihovýchodně od města Sudauen na jednotky sovětské 3. armády ve směru na Grodno (Bělorusko). Divize za bojů s jednotkami sovětské 50. a 143. střelecké divize postoupila k řece Němen, následující den řeku překročila a pokračovala dále na Grodno, které bylo obsazeno 24. června. Dále postupovala divize na jihovýchod a 26. června vytvořila na jižním břehu řeky Němen v okolí města Masty předmostí, na kterém v následujících dnech svedla krvavé obranné boje s útočícími sovětskými jednotkami. Mezitím se k nedalekému Minsku od jihu přibližovaly tankové jednotky 2. Panzer Gruppe (generál Guderian), od severu pak tankové jednotky 3. Panzer Gruppe (generál Hoth) — tyto jednotky tvořily ramena kleští které se 29. června setkaly v okolí Minska a uzavřely obklíčení kolem jednotek sovětské 3. a 10. armády — celkem 26 divizí. Během června a července se tak na východní frontě v prostoru Bialystok – Minsk odehrála první velká obkličovací bitva, která dne 7. července skončila německým vítězstvím. V tomto prostoru bylo zajato celkem cca 300 000 sovětských vojáků. Začátkem července se 28. ID přesouvá přes města Lida a Borisov (Bělorusko), 14. července překročila řeku Berezina a koncem července 1941 dorazila do prostoru severně od Smolenska. Zde se od 28. července zapojila do bojů o severovýchodní předměstí Smolenska. Těchto prvních bojů se však František Konečný ještě neúčastní.
Mezitím, co se František Konečný přesunoval ke své bojové jednotce, situace na střední části východní fronty se notně zdramatizovala. Německé tankové jednotky, které 10. července vyrazily do nového útoku, dosáhly 15. července Smolensk a následující den obsadily jižní část města. Nyní se německé jednotky nacházely necelých 300 km od Moskvy. Severně od Smolenska v prostoru Jarceva stály jednotky 3. Panzer Gruppe, jižně od Smolenska v prostoru Jelni pak jednotky 2. Panzer Gruppe. Dle plánu operace „Barbarossa“ měly tyto dvě tankové skupiny zahájit v případě příznivých podmínek útok přímo na Moskvu. Mezi těmito dvěma skupinami se však nacházely jednotky sovětské 16. a 20. armády, které tvrdošíjně stály v prostoru severně od Smolenska a snažily se město znovu dobýt. O město vzplanuly kruté boje. Na křídla německých tankových skupin zároveň útočily sovětské jednotky Západního a Záložního frontu a nedovolovaly jim uzavřít obklíčení. V prostoru Smolenska se tak rozpoutaly rozhořčené boje, jaké německá armáda doposud na žádném jiném válčišti nezažila. Sovětští velitelé se za každou cenu snažili zastavit německý postup, aby získali čas pro vybudování nové obranné linie před Moskvou. A tak se na německé jednotky valily podél celé fronty útočící masy sovětského vojska, podporované tanky a letectvem, jedna za druhou. Nejtěžší boje probíhaly v okolí měst Jelňa a Jarcevo. Zde Rusové mimo jiné poprvé použili reaktivní minomety BM-13, později známé Kaťuše. Německé tankové jednotky, jejichž početní stavy obrněné techniky klesly po cca 600 km dlouhém namáhavém přesunu na polovinu (v některých případech dokonce na třetinu), nebyly schopny uzavřít obklíčení okolo sovětské 16. a 20. armády. Místo toho musely být po částech vrhány na nejkritičtější místa fronty ohrožené sovětskými protiútoky. O pokračování útoku ve směru na Moskvu se v současné situaci nedalo uvažovat.
Tanková vojska nutně potřebovala oddech, a tak byla postupně nahrazována pěšími útvary, které se pomalu přesouvaly do prostoru Smolenska. Ale také sovětské jednotky měly velké ztráty — začátkem srpna se tak z prostoru Smolenska stáhly směrem na východ zbytky zle poničené 16. a 20. armády, které již byly na pokraji zhroucení. Takto uvolněný prostor obsadily německé jednotky. 28. ID, operující od 28. července v prostoru severovýchodně od Smolenska, dostala 3. srpna rozkaz zastavit postup a k 11. srpnu zaujala obranu v okolí města Jarcevo podél řeky Vop, kde převzala postavení po jednotkách 20. ID (mot.) a 7. PzD. Protivníkem se jí staly jednotky sovětské 16. armády které právě unikly z obklíčení. Do takovéto situace přišel v polovině srpna 1941 tehdy 23letý František Konečný, který byl zařazen k 10. rotě / 7. Infanterie Regiment / 28. ID.
Sovětskému velení se díky nesmírné obětavosti svých vojáků podařilo zastavit postup jednotek Heeresgruppe „Mitte“, které dostaly rozkaz přejít do obrany. Nyní byli sovětští generálové rozhodnuti zničit německé jednotky u Jelni a Jarceva a naplánovali sérii velkých protiútoků s jediným cílem — zničit hlavní uskupení jednotek Heeresgruppe „Mitte“. 1. září 1941 zahájily jednotky sovětského Západního frontu (30., 19., 16. a 20. armáda) útok na postavení jednotek Heeresgruppe „Mitte“ u Jarceva, kde stály také jednotky 28. Infanterie Division.
Zatímco František Konečný směřoval s vlakem na východ, vstříc sovětskému zajetí, v okolí Jarceva pokračovaly dál tvrdé boje. Německá obrana však i přes velké ztráty vydržela a sovětské jednotky přešly 10. září do obrany. Vlak s Františkem Konečným zastavil po několika dnech cesty až v dalekém Tatarstánu, v obci jménem Jelabuga. Zde, v místech bývalého ženského kláštera, byl vybudován zajatecký tábor NKVD č. 95 (v listopadu 1942 nahrazen zajateckým táborem NKVD č. 97).
V roce 1943 je František Konečný za nejasných okolností odvezen do Moskvy, kde strávil 14 dní na samotce ve vězení Butylky.
Pak byl přemístěn do vězení Ljubjanka, kde strávil dalších 14 dní, a odtud byl převezen do zvláštního zajateckého tábora NKVD č. 27 v Krasnogorsku. Tento tábor byl centrem protifašistického výboru „Svobodné Německo“ a zde si František Konečný mohl konečně splnit svůj sen — bojovat proti nacistům.
9. května 1943 dorazil do města Novochopersk 1. československý samostatný polní prapor v SSSR, který v březnu 1943 absolvoval boje u Sokolova. Zde se k praporu připojil záložní pluk z Buzuluku a začala se formovat 1. československá samostatná brigáda v SSSR. Jako doplněk byli do stavu brigády přijímáni také původně vojenští zajatci v SSSR (většinou slovenské národnosti). Mezi nimi byl také František Konečný, který je 25. září 1943 odvodní komisí uznán schopným služby bez vady, pod pořadovým číslem 4196 odveden a zařazen do stavu brigády.
30. září 1943 je plně zformovaná a vycvičená 1. československá samostatná brigáda v SSSR v devíti vlakových transportech odeslána znovu na frontu, do pásma operací 1. ukrajinského frontu, jehož jednotky v té době zaujímaly pozice na řece Dněpru.
Brigáda byla dirigována na tzv. ljutěžské předmostí na západním břehu Dněpru severně od Kyjeva, kde měla vejít v podřízenost sovětské 38. armády. 22. a 23. října 1943 se tak jednotky brigády přepravily po pontonových mostech přes Dněpr a zaujaly postavení v okolí měst Ljutěž a Děmidov.
3. listopadu 1943 zahájily jednotky 38. armády, podporované tanky 3. gardové tankové armády, útok na Kyjev. Dělostřelci brigády se podíleli na vedení dělostřelecké přípravy, pozemní jednotky se však prvních bojů zatím neúčastnily a byly drženy v záloze.
Sovětské jednotky díky masivní dělostřelecké přípravě prolomily celkem snadno obranu německého VII. Armee Korps / 4. Panzer Armee a v následujícího dne již jednotky 50. a 51. střeleckého sboru stanuly na předměstích města. 1. čs. samostatná brigáda se 4. listopadu přesunula k městu Vyšgorod severně od Kyjeva a následujícího dne byla v pásmu 51. střeleckého sboru nasazena do bojů přímo o město. V Kyjevě se bránily zbytky německé 75. ID, 88. ID a 20. PzGrD, ale tlaku sovětských a československých jednotek nedokázaly odolat. Ráno 6. listopadu 1943 bylo město Kyjev po celodenním nelehkém boji osvobozeno. Za tuto účast v bojích byla brigáda vyznamenána Suvorovovým řádem II. stupně a mnoho příslušníků brigády bylo vyznamenáno — 139 jich obdrželo sovětské řády a vyznamenání (z toho tři titul Hrdiny Sovětského svazu), 294 obdrželo Československý válečný kříž 1939 a 41 medaili „Za chrabrost před nepřítelem“).
Po osvobození Kyjeva se československé jednotky přesunuly 6. listopadu odpoledne do prostoru města Vasilkov, kde tvořily zálohu 38. armády pro odražení očekávaného německého protiútoku. Jedna tanková rota posílená samopalníky byla odeslána k podpoře sovětského 51. sboru, se kterým 10. listopadu dobyla obec Čerňjachov jihovýchodně od Vasilkova. Následujícího dne brigáda bojuje v okolí obce Mytnica (jižně od Vasilkova) — v té době už byla brigáda podřízena velení 40. armády, která od 38. armády převzala nejen čs. brigádu, ale také sovětský 50. a 51. střelecký sbor. Německé tankové jednotky XXXXVIII. PzK / 4. Pz Armee (jeho součástí byly také elitní tankové divize SS „Leibstandarte“ a „Das Reich“) se během listopadu snažily za každou cenu zahnat sovětské jednotky zpět ke Kyjevu. Ale i za pomoci 1. čs. samostatné brigády se to německým jednotkám nezdařilo a obě strany přešly do obrany — ne však na dlouho.
Českoslovenští vojáci se z Kyjeva, kam byli staženi 12. listopadu, přesunuli v polovině prosince do prostoru obcí Židovci, Paripsy a Stavišti (západně od Fastova). Zde se připravovali v rámci 50. střeleckého sboru / 40. armády na účast v nové útočné operaci (žitomirsko-berdičevská), kterou jednotky 1. ukrajinského frontu zahájily 24. prosince 1943. 50. střelecký sbor dostal za úkol nejdříve obejít a následně obsadit důležitý železniční uzel, který byl ve městě Bílá Cerkev. 1. čs. brigáda dostala 29. prosince rozkaz přesunout se k obci Ruda ležící cca 15 km jihovýchodně od Bílé Cerkve. Následoval těžký dvoudenní pěší pochod za teplot až -30°C. Po zdolání 43 km dorazili českoslovenští vojáci 30. prosince ráno k obci Ruda, bráněné vojáky německé 2. SS-PzD „Das Reich“, a téměř z chodu na obec za podpory sovětských jednotek zaútočili. Po celodenním úporném boji se nakonec v poledních hodinách podařilo za těžkých ztrát na obou stranách obec obsadit. Následujícího dne už bojují čs. vojáci na přístupech k Bílé Cerkvi a od 1. do 2. ledna 1944 svádí tvrdé boje o výšiny jižně od města, kde odrážejí také několik německých protiútoků. Následně je brigáda stažena do zálohy a 4. ledna 1944 je Bílá Cerkev obsazena sovětskými vojáky. Za boje u Rudy a Bílé Cerkve je brigáda vyznamenána Řádem Bohdana Chmelnického I. stupně. V té době odešel vojín František Konečný ze služby u štábu a byl přidělen k 1. dělostřeleckému oddílu jako pátrač.
3. ledna 1944 se 1. čs. brigáda přesouvá na jih od Bílé Cerkve, kde 5. ledna zaujímá obranu v druhém sledu na rozhraní dotyku 38. a 40. armády v okolí obce Buďonivka. Od 17. ledna se 1. čs. brigáda znovu účastní bojových akcí v okolí města Žaškov a při obraně podél řeky Hornyj Tikič, kde odrazila několik protiútoků jednotek německé 1. PzArmee. 9. února 1944, po 3 měsících intenzivního bojového nasazení, se brigáda vlakem přesunula z prostoru Žaškova přes Kazatino, Berdičev a Rovno do prostoru města Luck. Toto město se nacházelo v oblasti se silnou českou menšinou — volyňskými Čechy. V tomto prostoru se jednotky 1. čs. samostatné brigády začaly po utrpěných ztrátách doplňovat znovu na válečné počty. Přísun nových dobrovolníků z Volyně však byl více než živelný — po zkušenostech se sovětskou a později německou diktaturou znamenal vstup do čs. jednotek jedinou možnou alternativu, jak se z tohoto prostoru dostat zpět do Československa. Od března do dubna 1944 se tak přihlásilo cca 12 000 dobrovolníků, což umožnilo nejen doplnění stávajících jednotek na válečné počty, ale také reorganizaci čs. jednotek na úroveň sboru. 10. dubna 1944 tak bylo rozhodnuto, že 1. čs. samostatná brigáda v SSSR se stane základem pro nový 1. čs. armádní sbor v SSSR, jehož velením byl pověřen brigádní generál Jan Kratochvíl. Během výcviku došlo také k bojovému nasazení čs. dělostřelců u obce Torčín (západně od města Luck), kde čs. dělostřelci pomohli sovětským jednotkám v boji proti Němcům.
25. dubna 1944 se jednotky 1. čs. samostatné brigády přesunuly vlakem do Kamence-Podolského, odkud pak pěšky pokračovaly do prostoru severně od města Černovicy (jižně od Tarnopolu) — místa vybraného pro zformování jednotek 1. čs. samostatného sboru v SSSR. Zde do konce července probíhal intenzivní výcvik a tvorba nových jednotek — hlavně 1. čs. tankového pluku (od 20. května) a 3. čs. samostatné brigády (od 15. června). Součástí sboru se stala také 2. čs. paradesantní brigáda, která se od ledna 1944 tvořila v Jefremově. Výcvikem v té době prošel také František Konečný, který byl po tříměsíčním kurzu povýšen na svobodníka a byl přidělen jako počtář k velitelské četě / III. oddíl / 1. dělostřelecký pluk / 1. čs. samostatná brigáda / 1. čs. samostatný sbor v SSSR. Tento oddíl byl vybaven minomety r. 120 mm, trakce byla hipomobilní.
V té době (koncem července 1944) se už sovětské jednotky 1. ukrajinského frontu a nově vytvořeného 4. ukrajinského frontu přiblížily k hranicím předválečného Československa — cca 40 km od pohoří Karpat a Východních Beskyd na hranicích Podkarpatské Rusi a východního Slovenska. Československá vojenská mise žádala o nasazení 1. čs. armádního sboru v budoucích bojích na území ČSR, konkrétně na Podkarpatské Ukrajině, kde předpokládala další příliv dobrovolníků do svých jednotek. Velení sovětských vojsk však s nasazením čs. sboru nijak nespěchalo (zvláště ne na Podkarpatské Ukrajině, která se nacházela ve sféře politického zájmu SSSR), nicméně se koncem července 1944 začaly jednotky sboru (1. a 3. brigáda, tankový pluk) přesouvat pomalu do prostoru města Sambor (dnes Ukrajina) do podřízenosti 4. ukrajinského frontu, kde měly vyčkat dalších rozkazů.
Mezitím se situace na Slovensku zdramatizovala. Slovenský ministr obrany Ferdinand Čatloš, který už v předcházejícím období připravoval vojenský převrat na Slovensku a přechod na stranu Spojenců, předal začátkem srpna do Moskvy memorandum s návrhem na spolupráci s Rudou armádou. Tento návrh se v některých bodech kryl s návrhem národního povstání na Slovensku tak, jak jej navrhovala Slovenská národná rada. Problémem však bylo, že tato jednání probíhala pouze na úrovni sovětsko-slovenské a československá vojenská mise v SSSR se o těchto jednání dozvěděla vlastně náhodou v polovině srpna, z čehož vznikla vcelku nepříjemná politická roztržka. I přes tato jednání, kdy se představitelé slovenského odboje i tehdejší slovenské vládní garnitury snažili skloubit vypuknutí slovenského povstání s postupem Rudé armády, došlo nakonec k jeho vypuknutí nezávisle na sovětských akcích. Během srpna se aktivita partyzánů, řízená sovětskými orgány z Kyjeva, na území východního Slovenska prudce zradikalizovala. I přes intervenci členů Slovenskej národnej rady byly zahájeny velké destrukční akce na slovenských železnicích a útoky na německé ozbrojené síly. Vrcholem byla 28. srpna 1944 likvidace cca 30 německých důstojníků v Martině, členů vojenské mise vracející se z Rumunska. Německá reakce na takovýto nárůst partyzánské činnosti na sebe nenechala dlouho čekat — v 10:00 hodin 29. srpna 1944 zahájily německé vojenské jednotky okupaci Slovenska. Večer téhož dne vydalo slovenské Vojenské ústředí v Banské Bystrici heslo k zahájení povstání od 20:00 hodin. Toto heslo obdrželo také velitelství dvou východoslovenských divizí (č. 1 a 2) v Prešově, ale to ponechalo obě dvě divize v nečinnosti. 31. srpna dorazily do prostoru Prešova německé jednotky, které obě slovenské divize odzbrojily (část slovenských vojáků odešla i s výzbrojí k partyzánům na střední Slovensko) a obsadily linii u Dukelského průsmyku.
1. září 1944 dorazil na velitelství 1. ukrajinského frontu zástupce velitele obou dvou východoslovenských divizí plukovník Viliam Talský, který požádal velitele frontu o pomoc Slovenskému národnímu povstání. Výsledkem bylo 3. září 1944 vypracování plánu postupu levého křídla 1. ukrajinského frontu (sovětská 38. armáda) a pravého křídla 4. ukrajinského frontu (sovětská 1. gardová armáda) z prostoru města Krosno (Polsko) ve všeobecném směru na Prešov. V cestě sovětských jednotek stálo pohoří Východních Beskyd — na jejich hřebech měly stát slovenské jednotky, připravené vstřícným úderem otevřít cestu sovětským jednotkám na Slovensko. Zahájení operace bylo stanoveno na 8. září 1944. Jak však již z předchozího popisu víme, obě dvě slovenské divize už v tomto prostoru dávno nebyly.
Jak již bylo řečeno, velitel 1. ukrajinského frontu maršál I. S. Koněv vypracoval 3. září 1944 plán operace k proniknutí sovětských jednotek na Slovensko. Mezi jednotkami, určenými k útoku, byl jmenován také 1. čs. armádní sbor. Jeho jednotky dostaly 4. září 1944 rozkaz přesunout se od 4. ukrajinského frontu z prostoru města Sambor do prostoru východně od města Krosno, kde měly přejít do podřízenosti 38. armády / 1. ukrajinského frontu. Do tohoto prostoru dorazily jednotky 7. září — zatímco pěším a motorizovaným jednotkám byl nařízen odpočinek, dělostřelecké jednotky sboru byly ihned dirigovány do palebných postavení k organizování dělostřelecké přípravy, která měla začít již druhý den. 1. čs. armádní sbor zatím tvořil zálohu 38. armády (spolu se sovětským 1. gardovým jezdeckým a 25. tankovým sborem) a podle plánu měl po útoku čelních jednotek armády postupovat v druhém sledu.
8. září 1944 v 6:40 moskevského času zahájilo dělostřelectvo dvouhodinovou dělostřeleckou přípravu proti německým pozicím v okolí Krosna. Této přípravy se účastnili také čs. dělostřelci. V 8:45 vyrazily čelní sovětské jednotky 52., 101. a 67. střeleckého sboru na zteč. Zpočátku probíhal útok úspěšně — němečtí obránci náležející k 208. ID / XXIV. PzK / 1. PzArmee byli překvapeni a sovětské jednotky první den operace prolomily frontu do hloubky cca 10 km. Urputné boje se rozhořely o město Krosno — důležitou křižovatku cest vedoucích k pohoří Nízkých Beskyd — kterou sovětské jednotky nedokázaly obsadit. Druhé sledy armády, které měly postupovat po silnici z Krosna na Duklu, tak musely město obcházet polními cestami. Jednotky 1. čs. sboru se daly na pochod krátce po desáté hodině dopoledne, nejdříve jednotky 3. brigády a za nimi jednotky 1. brigády. Při svém postupu k řece Wislok narazily čs. jednotky západně od Krosna na týlové části sovětských prvosledových jednotek, které zatarasily polní cesty. Navíc začalo v noci pršet, polní cesty se změnily v bláto a postup se skoro zastavil. Po urputném celodenním pochodu tak čs. jednotky pouze překročily řeku Wislok a postupovaly dál směrem na město Dukla, kde měly být podle informací nasazeni do průlomu a pronásledovat ustupujícího nepřítele. Ale jak už bylo zvykem, německé velení reagovalo na vzniklou situaci bleskově a začalo stahovat do prostoru bojů jednotky 75. ID a 1. PzD. Tyto jednotky zaujaly obranu na předem připravené mezilehlé linii a připravovaly se na obranu.
Brzy ráno 9. září překročily čs. jednotky u obce Świerzowa Polska řeku Jasiolku a pokračovaly v pochodu dále na jih k úpatí Nízkých Beskyd, ve směru města Dukla. Podle dostupných informací měly už být v prostoru jižně Dukly sovětské jednotky. 1. čs. brigáda tak bez obav postupovala na obec Machnówka a 3. čs. brigáda na obec Wrocanka — velitelé byli přesvědčeni, že fronta je vzdálena ještě nějakých 10 km vpředu. Za těmito vesnicemi však čelní čs. jednotky narazily na zakopané sovětské vojáky, podle jejichž informací byli Němci zakopáni v kopcích před nimi. Ti o sobě dali vědět vzápětí — jakmile se během dopoledne zvedla mlha, byly pochodové proudy čs. vojáků napadeny silnou dělostřeleckou palbou. Kolem jedenácté hodiny dopadl na jednotky 3. čs. brigády u Wrocanky a 1. čs. brigády u Machnówky úder německé 75. ID podporovaný samohybnými děly a tanky. I přes počáteční paniku se čs. vojákům podařilo tento protiútok zastavil, zaplatili však za to krutou daň — celkem 611 mrtvých, raněných a nezvěstných během jediného dne!
Tímto střetnutím nastala nová etapa v bojích Karpatsko-dukelské operace. Už nebylo možné počítat s rychlým průlomem nepřátelských pozic. Začaly zdlouhavé boje v horách, kde veškeré výhody byly na straně obránců. Od 9. září odpoledne podnikali čs. vojáci útoky na německé jednotky rozmístěné v lesích a kopcích severně od Dukly s cílem toto město obsadit a otevřít si tak cestu k hlavnímu pohoří Nízkých Beskyd. Bojovalo se o obce Bóbrka a Kobylany — jižně od posledně jmenované vesnice, obsazené 10. září, se tyčila dominantní kóta 534. Necelé 2 km od Dukly ovládala široký prostor a hlavně silnici Dukla-Krosno. Boje o tuto kótu zahájili vojáci 1. čs. brigády 11. září — následné německé protizteče odráželi čs. vojáci plných 8 dní. Těchto bojů se účastnil také svobodník František Konečný.
20. září 1944 se jednotkám 1. čs. brigády v součinnosti se sovětskými jednotkami podařilo konečně obsadit obec Teodorówka a 3. čs. brigáda obsadila klíčovou obec Dukla. Byl to velký úspěch zaplacený velkými oběťmi, ale sám o sobě představoval pouze další krok k novým bojům o postup na území ČSR.
Němečtí obránci se přesunuli na další hřebeny hor tyčící se jižně od Dukly. Dominantou se stala kóta 694 (Hyrowa hora), kterou čs. vojáci obsadili 22. září a ubránili ji před prudkými německými protiútoky. V tomto prostoru bojovaly jednotky 1. čs. sboru až do 26. září, kdy přišel rozkaz přesunout se do prostoru obcí Barwinek–Zyndranowa, pouhých cca 10 km od Dukelského průsmyku a hranic předválečné ČSR [2]. Zde vystřídali čs. vojáci sovětské jednotky a připravovali se, jak doufali, na poslední útok, který jim otevře cestu na území republiky. Útok začal 30. září 1944 v 8:20 mohutnou dělostřeleckou palbou, čs. jednotky se po dvoudenních bojích probojovaly cca 1 km před státní hranici, ale dále se nebylo možné dostat. Musely čelit německým protiútokům a ani přenesení hlavní osy útoku na jiný směr nepřineslo úspěch. Německé jednotky však v těchto bojích utrpěly těžké ztráty a 5. října večer se začaly stahovat z postavení okolo Dukelského průsmyku na jih. Tento ústup čs. vojáci zaznamenali a pustili se do pronásledování německých jednotek. Tak čs. jednotky překročily ráno 6. října 1944 státní hranice ČSR a postupovaly na slovenskou obec Vyšný Komárnik — první obec na území ČSR osvobozenou čs. vojáky. Chvíle radosti a štěstí… ale za obcí, na dalším z nespočtu horských hřebenů, už zase sedí nepřítel. Následují další boje o horské hřebeny v okolí obcí Krajná Bystrá, Nižný Komárnik, Korejovce, Hunkovce, kde se fronta zastavila až do začátku listopadu. Teprve 18. listopadu, po více jak hodině trvající dělostřelecké přípravě, se podařilo německou frontu v tomto prostoru prolomit a ovládnout dominantní výšiny, o které se pak následujících 8 dní vedly kruté boje, kdy se útoky čs. vojáků střídaly s německými protiútoky. Během všech výše uvedených bojů v pohoří Nízkých Beskyd hrálo dělostřelectvo klíčovou úlohu — to často rozhodovalo o úspěchu útoku či zmaření nepřátelského protiútoku.
25. listopadu nastal na frontě nezvyklý klid — německá vojska se začala stahovat na nová obranná postavení na řece Ondavě. Jednotky sboru nepřítele pronásledovaly a 27. listopadu stanuly na východním břehu řeky Ondavy. Na další útok již nebyly síly a proto přešel sbor 28. listopadu 1944 do obrany na čáře Stročín – Duplín – Stropkov – Breznica. Dělostřelecké jednotky 1. čs. brigády, u kterých sloužil František Konečný, se soustředily v prostoru obcí Potoky – Vislava – Vyškovce. Skončila nejtěžší etapa bojů čs. vojenské jednotky v období 2. světové války. Jednotky sboru ztratily za tuto dobu (8. září – 29. listopadu 1944) celkem 6 630 mužů (1 346 padlých, 4 328 raněných a 956 nezvěstných) — téměř polovinu početního stavu sboru! Početní stavy 1. čs. brigády, u které František Konečný sloužil, poklesly z 5 306 mužů (5. září) na 2 790 mužů (15. listopadu), tedy na pouhých 52 % původního počtu! Největší ztráty působilo čs. vojákům nejen německé dělostřelectvo, ale hlavně miny, které mrzačily jak vojáky v první linii, tak vojáky v týlu. Voják, který prošel těmito boji bez zranění, tak mohl mluvit o notné dávce štěstí.
Během bojů byl František Konečný povýšen nejdříve na desátníka a 5. prosince 1944 na četaře. 7. prosince 1944 byl vydán rozkaz o přemístění četaře Františka Konečného ze stavu 1. čs. brigády k rotě ZU (zvláštního určení). Byl vybrán pro úkoly v týlu a od 15. ledna 1945 prodělává ve školícím středisku partyzánského štábu 4. ukrajinského frontu ve Lvově parašutistický, zpravodajský a diverzní výcvik.
V polovině března 1945 byla ve Lvově zformována sedmičlenná skupina hloubkového průzkumu 4. ukrajinského frontu s názvem URAGAN, k níž byl přidělen četař František Konečný jako velitel průzkumu. Velitelem skupiny se stal poručík Rudé armády Andrej Sokolov. Skupina byla převezena do prostoru města Rzeszów, kde čekala na příznivé počasí. 25. března 1945 se František Konečný přesunul se skupinou URAGAN do okolí města Kraków a v 15:00 jsou přepraveni na letiště. Do akce šli příslušníci skupiny ve vojenských uniformách, výzbroj tvořily samopaly, pistole, ruční granáty a útočné nože. V 19:30 pak skupina odletěla v dopravním letounu "Dakota" do prostoru západně od Kladna.
Ve 22:30 proběhlo vysazení výsadku severně od Nového Strašecí. Zatímco přistání samotné proběhlo bez problémů, zásobník s municí a různým materiálem se ve tmě nepodařilo najít. Za svítání se skupina rozhodla opustit prostor seskoku a během dvou dnů se přesunula do prostoru Lánských lesů. Zde si vybudovala skupina základnu a zjišťovala sílu a umístění německých jednotek v okolí Kladna, Rakovníku a Prahy. Do přímých bojových akcí se skupina nezapojovala.
Skupina URAGAN byla v kontaktu také s důstojníky předválečné čs. armády, kteří připravovali Pražské povstání. Po jeho vypuknutí 5. května 1945 se skupina podílela na organizaci pomoci povstalcům v Praze.
Po skončení bojů se František Konečný přesunul ještě jednou do Lvova a pak už následovala cesta domů.
Po válce byl František Konečný povýšen nejdříve do hodnosti rotmistra (1. 9. 1945), v roce 1946 pak do hodnosti podporučíka a nakonec poručíka pěchoty. Do 12. ledna 1946 sloužil u 304. dělostřeleckého pluku v Táboře. Po odchodu z armády (dosáhl hodnosti poručík pěchoty v záloze) vstoupil do KSČ a pracoval na Krajském sekretariátu KSČ v Táboře. Po volbách v roce 1948 byl poslán na Ministerstvo vnitra do Prahy — zde se také 26. 7. 1949 oženil. Z Ministersva vnitra odchází František Konečný na vlastní žádost v únoru 1950 — nesouhlasí s některými kroky tehdejšího režimu. František Konečný tedy začal pracovat v Mlékárenském družstvu Madeta v Táboře. V tuto dobu také vystoupil z KSČ a veřejně se označil za věřícího člověka, který nemůže souhlasit se vším, co se děje. Od té doby byl často sledován příslušníky StB. V Madetě pracoval František Konečný v účtárně a později na pozici podnikového pokladníka až do roku 1960, kdy nastoupil do Plánovacího oddělení Okresního národního výboru (ONV) v Táboře. Od roku 1968 pak pracoval na finančním odboru ONV, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 1979.
Červenec 1947, Praha. Čerstvý poručík František Konečný
František Konečný, plukovník v záloze, nositel medaile „Za chrabrost před nepřítelem“, Československého válečného kříže 1939, Československé pamětní medaile se štítkem SSSR a sovětské medaile „Za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce 1941-1945“, po válce pak držitel dalších vyznamenání, zemřel dne 28. 9. 2006 ve věku 88 let. ČEST JEHO PAMÁTCE.
Květen 2000, Tábor. Plukovník v záloze František Konečný.
Fotografie a materiály ze soukromé sbírky poskytl pan Karel Konečný.
Kompletní vzpomínky pana Františka Konečného naleznete zde.
[1] Feld Ersatz Bataillon byl polní náhradní prapor, u kterého se soustřeďovali nováčci, kteří již prošli základním výcvikem. Prapor už byl organickou součástí divize a z tohoto praporu byli nováčci dle potřeby přidělováni k jednotlivým bojovým útvarům divize.
[2] V období od 8. do 26. září 1944 ztratily jednotky 1. čs. armádního sboru v SSSR za bojů v Karpatech celkem 4 085 mužů (876 padlých, 2 538 raněných a 671 nezvěstných).
- Home
- > Osudy, vzpomínky válečných účastníků
- > František Konečný
Komentáře
- vzpomínání [22. 10. 2015 roštenský]
- perfektní práce [30. 11. 2013 Martin]
- pekny clanek [7. 4. 2010 ondran]
- Pěkný Článek [23. 7. 2008 Boris]
- Re: Pěkný Článek [30. 7. 2008 pep]
- Re: Pěkný Článek [25. 7. 2008 Hartmann]
- Re: Pěkný Článek [26. 7. 2008 poaman]