Pistole Luger P.08


Jedna z nejznámějších pistolí na světě vyvinutá Georgem Lugerem, který si zbraň nechal patentovat v roce 1898. Konstrukčně je inspirovaná jednou z úspěšných samonabíjecích pistolí té doby, pistolí C93 konstruktéra Huga Borchardta. Výroba probíhala od roku 1899 nejprve v ráži 7,65×22 mm, teprve v roce 1908 byla přepracována na náboj 9×19 Parabellum (z latinského si vis pacem para bellum = chceš-li mír, připravuj válku) a přijata do výzbroje německé císařské armády. Odtud značení pistole rokem zavedení Selbstladepistole P-08Luger P.08. Často je ale nazývána také jako Parabella, Parabellum. Již dříve, v roce 1904, ji zavedlo do výzbroje císařské námořnictvo. Ve službě byla velice oblíbená díky své přesnosti, nevýhodou ale byla její citlivost na znečištění a proto vyžadovala důkladnou údržbu.

Výroba probíhala od roku 1898 nejprve v ráži 7,65, od roku 1908 pak v ráži 9 mm. Nejdříve se vyráběla ve firmě DWM v Berlíně, ale kvůli potřebě masové výroby byla výroba přesunuta do dalších zbrojovek (např. Krieghoff v Suhlu). Pistole byla dále vyráběna i po skončení 1. světové války až do roku 1943, kdy byla již nahrazena novou pistolí Walther P38. Nicméně až do konce 2. světové války docházelo ke kompletování pistolí ze skladových součástek. Celkem dala produkce 2-2,5 milionu kusů různých verzí.

Významnou variantou pistole P.08 byl tzv. dělostřelecký model, značený jako LP.08 (Lange Pistole), který nahrazoval karabiny u ženijního vojska a dělostřelectva. Model s hlavní dlouhou 200 mm se vyráběl od roku 1914, byl vybaven klapkovým hledím a nástavnou dřevěnou pažbou. Bylo vyrobeno okolo 250 000 kusů LP.08. Sběratelsky vysoce ceněné jsou třeba Lugery model 06 vyrobené v ráži .45 ACP pro armádní zkoušky v USA v r. 1907, z nichž ale nakonec vítězně vyšel domácí Colt 1911.  

Pistole je charakteristická svým kloubovým systémem uzamčení závěru vycházejícím ze systému kulometů Maxim, který byl garancí spolehlivé funkce, ale současně i zdrojem častých problémů - mechanismus pistole fungoval naprosto bezvadně, ale pouze do doby, než se do systému dostala nečistota, což je v bojových podmínkách běžné. I přesto ale pistole proslula svojí vynikající přesností střelby (díky kloubovému závěru a vyhazování vystřelených patron směrem nahoru se pistole dobře držela v ose střelby), dále pak díky kvalitní a precizní výrobě, a to dokonce i u pistolí vzniklých v průběhu války, což ale na druhou stranu výrobu značně prodražovalo. 

Nejrozšířenější varianta pistole Luger používala munici v ráži 9×19 Parabellum. Nový náboj se na trh dostal roku 1902 právě pro tuto zbraň. Kapacita zásobníku byla 8 nábojů v jedné řadě, pro dělostřelecké pistole LP.08 byl od roku 1917 používán bubnový zásobník na 32 nábojů (Trommelmagazin), který se ale při službě v poli neosvědčil a byl posléze použit pro samopal Bergmann MP-18.
Pistole Luger P.081)
Ráže
9×19 Parabellum
Délka
celková
222 mm 
hlavně
102 mm 
Hmotnost 
0,877 kg
Úsťová rychlost  320 m/s
Účinný dostřel
50 m
1) Tabulka zachycuje hodnoty platné pro standardní předválečný model vyráběný pro armádu. Dalších odlišných a různě početných variant bylo totiž vyráběno tolik, že není možno stručně veškeré hodnoty zachytit.
Fotografie od čtenáře Fronta.cz