Observatoř Ondřejov - radary FuSE 65 Würzburg
Na známé astronomické observatoři v Ondřejově sloužily ještě donedávna jako antény radioteleskopů dvě původní konstrukce německých válečných radarů FuSE 65 Würzburg Riese.
Druhý exemplář radaru Würzburg, získaný na observatoř o několik měsíců později než první kus a označený na observatoři RT2, funguje jako radiový dalekohled. Dříve sloužil jako spektrograf k pozorování radiových spekter Slunce v pásmu 100-1000 MHz. Po uvedení 10metrového radioteleskopu RT5 do provozu v roce 1994 se užívá už jen ke krátkodobým experimentům.
Dalším radarem německé válečné konstrukce na observatoři Ondřejov je tzv. meteorický radar, jehož základem je radar FuMG 80 Freya, původně umístěný na pardubickém letišti (značen u nás jako RZ III, tedy radiolokační zaměřovač III). Z radaru byla použita otočná kabina, nosný sloup antény, vysokonapěťový zdroj pro vysílač a upravený modulátor vysokofrekvenčního impulsu. Úprava proběhla v plzeňské Škodovce, kde se krátce po válce opravovaly kořistní německé radary. K instalaci Freyi na hvězdárně došlo v roce 1957, o rok později začala systematická pozorování. V současné době je meteorický radar nejdéle soustavně pracujícím přístrojem Astronomického ústavu.
-
Tomáš Adam -
Martin Vlach -