Zásobování jednotek SS

Dotaz: Zásobování jednotek SS
Tazatel: PETR | Datum: 5. 3. 2007

Zdravím Vás, jednotky Waffen SS byly upřednostňovány před armádou (Heer)při dodávkách moderních zbraní, střeliva. Bylo tomu skutečně tak, respektive existovala určitá pravidla, nebo záleželo spíše na politických rozhodnutích? Děkuji.

Autor: Glynwed | Datum: 13. 3. 2007
Tvrzení o upřednostňování jednotek Waffen-SS před jednotkami Wehrmachtu se opravdu v literatuře celkem běžně objevují. Tato tvrzení jsou však pouhým zjednodušením které nezohledňuje např. kvalitu jednotlivých divizí a dobu jejich vzniku. Před válkou a na jejím začátku byly jednotky Waffen-SS armádou přehlíženy a co se týká výzbroje a výstroje, ve větším měřítku musely jednotky SS vzít za vděk kořistními zbraněmi a technikou, nedostatkem trpěly hlavně co se týká těžkých zbraní (dělostřelectvo). I přes tyto nedostatky se však velitelé SS snažili (a musíme říci že úspěšně) aby jejich jednotky měly o něco silnější složení než jejich sesterské jednotky Wehrmachtu. Například divizi "Totenkopf" sice v květnu 1940 chyběl těžký dělostřelecký oddíl, ale za to měl její průzkumný oddíl ve dvou četách místo obrněných automobilů ex-české tanky PzKpfw 35! Navíc, oproti podobné divizi Wehrmachtu, měla divize místo dvou 3 pluky pěchoty, navíc měla také 1 rotu protitankových děl a 1 rotu ženistů. Zajímavostí je, že divize byla v tomto období vyzbrojena hlavně českými zbraněmi. U jednotek Waffen-SS byl všeobecně kladen větší důraz na automatické zbraně (kulomety, samopaly), jejichž dodávky od armády nestačily pokrýt jejich potřeby. Proto se v rámci jednotek SS hojně používaly např. samopaly Bergmann, které byly u Wehrmachtu spíše raritou. Jak pokračovala válka a jednotky Waffen-SS prokázaly svou bojovou hodnotu, ochota dodávat jim zbraně ze strany armády stoupla, což se odrazilo i na vybavení těchto jednotek - to však neznamená že by na jejich úkor byly ostatní divize ochuzeny. Lepší vybavenost Waffen-SS není potřeba hledat ve výzbroji, ale ve složení divizí, které byly většinou početnější a vybaveny více automatickými zbraněmi, případně obrněnou technikou, než jejich protějšky ve Wehrmachtu. To však vycházelo z odlišných organizačních schémat, nikoliv z rozdílných přístupů při zásobování. Ke konci války se už rozdíly v organizaci mezi jednotkami Waffen-SS a Wehrmachtu začaly kvůli nedostatku lidí, zbraní a techniky vytrácet a nakonec některé "divize" Waffen-SS nedosahovaly ani síly pluku.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 13. 3. 2007

Hitler tehdejší SS-Verfügungstruppen vyjmul ze svazku branné moci ke svému osobnímu použití. Dne 17. června 1936 A. Hitler svým výnosem jmenoval H. Himmlera šéfem policie.  V míru těmto předchůdcům Waffen SS tedy šéfoval H. Himmler, byly až do Vůdcova výnosu součástí policie nebo Wehrmachtu, současně také byly součástí ozbrojených složek NSDAP a financovány byly z rozpočtu policie, která ostatně SS naprosto podléhala. Tomu se sice ministr W. Frick bránil, ale nebylo mu popřáno sluchu.

Po vypuknutí války byly SS-Verfügungstruppen nasazovány do bojů v operační podřízenosti Wehrmachtu. Jejich velitelé procházeli všemi stupni velitelského vzdělávání stejně jako důstojníci a generálové Wehrmachtu a výše žoldu i zásobování se řídily pravidly platícími pro Wehrmacht.

Od března roku 1940 byly jednotky SS-Verfügungstruppen označovány jako Waffen SS. Pro členy Waffen SS bylo důležité, že do jejich služebních let bylo možno započítat dobu služby v SS-Verfügungstruppen. Pro posílení jejich velitelských kádrů do nich byli zařazeni někteří zkušení velitelé Wehrmachtu. Do SS Divize Wiking byli v počátcích její existence přijímáni i germánsko-nordičtí cizinci - Dánové, Norové, Holanďani, kteří později měli své vlastní SS jednotky. V roce 1941 měly Waffen SS už 6 divizí. I když původně měly být rasově čisté, od roku 1943 v nich oficiálně sloužili i cizinci nepříliš árijského původu. V roce 1944 tvořily jednotky Waffen-SS zhruba 25 % tankových jednotek a 32 % jednotek pancéřových granátníků a měly asi 600 000 příslušníků. Neněmecké divize byly obecně označovány jako Waffengrenadierdivisionen SS.  Od svého vzniku se Waffen SS snažily vybudovat svůj vlastní nezávislý systém zásobování, ale zcela se jim to nikdy nezdařilo. Měly pouze vlastní systém odvodů a doplňování jednotek živou silou. 

Prameny:

  • E. Kogon, Der SS-Staat
  • G. H. Stein, Geschichte der Waffen SS
  • K. Grünberg, SS - Hitlerova černá garda, nakl. Svoboda 1981 
  • Sborník Die Waffen SS - eine Dokumentation, Osnabrück 1965 


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.