Vzdušná podpora operace COBRA
Dobrý den, nedávno jsem dostal darem knihu „Hitlerovo Německo“. Na straně 139 popisuje osud obrněné divize Panzer Lehr. Dne 25. 7. 1944 „stála v cestě“ američanům při tzv. operaci Kobra. Tohoto dne ráno byla napadena mohutnou leteckou vlnou stíhacích bombardérů P-47, které nalétávaly ve dvouminutových intervalech po 50 strojích. Shazovaly vysoce trhavé pumy a napalm. Po nich přišly střední bombardéry nesoucí 227kg pumy. Dále přiletělo na 1500 bombardérů B-17 a B-24 a shodily náklad o celkové hmotnosti 3300 tun. Tyto těžké pumy ničily naprosto vše, jejich výbuchy dokázaly vymrštit do vzduchu celé tanky. Nakonec přiletělo 300 P-38 Lightning a shodilo tříštivé pumy a napalm. Jakmile letectvo odletělo, zahájilo palbu 10 000 děl, která dokončila zkázu divize. Měl bych k tomu několik dotazů:<br /><br /> 1.) Použivalo USA ve 2. sv. válce napalm? Pokud ano s jakým úspěchem a jak často byly napalmové pumy nasazovány.<br /><br /> 2.) Jsou údaje o počtu techniky v knize pravdivé? Nedovedu si např. představit 10 000 děl na jednom místě v akci, nebo 1500 obřích bombardérů na obloze.<br /><br /> 3.) Co byla Operace Kobra a jak dopadla.<br /><br /> Předem děkuji za odpověd.
Dobrý den!
Nehodlám komentovat kvalitu knihy či vydavatele (i když mne to velice láká), který použije termín "operace Kobra" v souvislosti s bojem v Normandii a pokusím se odpovědět v rámci svých znalostí.
Napalm byl od roku 1944 celkem běžně používán americkým letectvem při podpoře pozemních jednotek - tedy výslovně proti vojenským cílům. A to jak v Evropě, tak zejména v Pacifiku. Není mi ale známo jeho použití při strategických náletech na Německo. Na zdejším fóru kolega "Milo" (má k tomu patřičnou profesní kvalifikaci) k napalmu uvedl toto:
Nádrže s napalmem jsou v tehdejší výzbroji letadel relativně snadno identifikovatelné - nesly výrazný žlutý nátěr. Na evropském bojišti se dají nalézt na fotografiích P-51, P-47 i P-38 nasazených jako stíhací bombardéry. Napalm se opravdu osvědčil (dá-li se to vůbec o zbraních říci) a proto se dočkal takového rozšíření.
Údaje o počtech techniky přímo při operaci COBRA nemohu blíže komentovat, nicméně např. Miloš Hubáček v knize "Invaze" (Panorama 1984) uvádí podobné počty. Pro srovnání mohu uvést např. to, že první "tisícový nálet" tj. 1000 letadel nad jedním cílem, podnikla RAF zhruba už o dva roky dříve. Nebo během dubna a května 1944 podnikly spojenecké letecké jednotky na 200 000 vzletů při operacích nad severní Francií v souvislosti s blížícím se vyloděním. Při těchto akcích bylo ztraceno jen během května téměř 2000 letadel, bez toho že by bojeschopnost spojeneckého letectva nějak utrpěla. Čili v případě 1500 čtyřmotorových bombardérů nad relativně nevelkým cílem nebyl pro Spojence problém v počtu letadel (těch bylo k dispozici ještě víc), ale v tom, tyto letouny přivést organizovaně na cíl během co nejkratší doby.
Operace COBRA jako taková začala 25.7. 1944. Šlo o spojenecký pokus prolomit německou obranu v Normandii. Zatímco britské jednotky ve východní části předmostí už řadu dní na sebe vázaly značné německé síly (zejména tankové jednotky), tak 25.7. před desátou hodinou udeřily na německou obranu v oblasti St. Lo Vámi popisované americké bombardéry. Mohutný letecký úder naprosto rozdrtil německou obranu a americké pozemní jednotky vyrazily. Během následujících několika málo dnů Američané dosáhli nečekaných úspěchů. Němci se k vážné protiakci vzchopili až 7. srpna, ale jejich protiútok byl zastaven. To znamenalo prakticky konec německé obrany v Normandii a následoval spojenecký bleskový postup Francií k hranicím Německa.
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Západní fronta a Středomoří
- > Vzdušná podpora operace COBRA