Boje u Soumarského mostu

Dotaz: Boje u Soumarského mostu
Tazatel: Michal Havlík | Datum: 19. 8. 2007

Dobrý den, na Šumavě okolo Soumarského mostu jsou na pohraničních pevnůstkách patrné stopy po střelbě (díry po kulkách ve střílnách). Na konci války zde snad probíhaly boje mezi americkou a německou armádou. Dají se někde zjistit podrobnosti?

Autor: ja_62 | Datum: 12. 9. 2007

Dobrý den,
v tomto úseku Šumavy proti sobě v květnu 1945 stály na straně Spojenců americké 5. pěší a 4. obrněná divise XII. armádního sboru, kterým na straně protivníka čelila Kampfgruppe "von Buttlar", tvořená 111. plukem pancéřových granátníků (detašovaným od německé 11. tankové divise), resp. jeho boji dosud nezničenou částí, a 655. ženijním praporem, v sestavě Kampfgruppe nejsou vyloučeny ani složky místního Volkssturmu.
Pokud jde konkrétně o boje u Soumarského mostu, proběhly 5. května 1945.
Hlídka z roty G 2. pěšího pluku z 5. divise, který do setmění předchozího dne obsadil Němci slabě chráněné České Žleby, dospěla k mostu již po setmění dne 4. května, ale pro nepřátelskou palbu jej nemohla překonat.
V noci z 4. na 5. květen byla k mostu vyslána 3. četa roty G 2. pěšího pluku, pod velením poručíka N. J. Bona, podporovaná družstvem těžkých kulometů roty H, která měla překonat most a zajistit předmostí na sever od něj, ale její úkol byl téměř znemožněn vyhozením mostu do vzduchu Němci v momentě kdy se k němu tato jednotka přibližovala. Navzdory tomu, a kulometné palbě německých obránců, se dvěma družstvům této čety a jedné kulometné sekci podařilo kolem páté hodiny ráno Vltavu překonat (most zůstal schůdný pro pěší) a dobýt tři z pěti řopíků bezprostředně bránících most a zakopat se podél železniční trati. S rozedněním však nepřátelská palba zesílila, a obránci byli  podpořeni i jedním tankem, který ze silnice asi jeden a půl kilometru východněji, postřeloval jak americké předmostí tak přechod přes Vltavu. Tím byl příchod posil touto cestou zcela znemožněn. Zbytek roty G však nalezl u Dobré nepoškozenou lávku pro pěší, překonal řeku, a přiblížil se k mostu z boku, silnou mimometnou a kulometnou palbou postupně vyhnali německé obránce, kterým nyní začalo hrozit obklíčení, ze zbývajících řopíků, a do 15:00 byla třetí četa roty G vyproštěna.
Do setmění byla v této oblasti rotou G a F 2. praporu 2. pluku obsazena Smolná hora, zatímco rota E během dne vyčistila Dobrou a poté následovala ostatní roty praporu na severní břeh Vltavy. 

Další informace o bojích v oblasti toku Teplé Vltavy je možné získat v článku Tomáše Jakla Úseky lehkého opevnění 191 a 195 v boji, otištěném v časopise Historie a plastikové modelářství č. 3/2005, odkud pocházejí i výše uvedené údaje.

 



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.