Schindlerův seznam

Dotaz: Schindlerův seznam
Tazatel: Lenka Sahulová | Datum: 24. 3. 2011

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jestli je zveřejněn Schindlerův seznam, a pokud ano, jesli je v něm jméno Klauz. Byl to můj pradědeček a vůbec netuším co se stalo. Znám jen jeho příjmení a chtěla bych se o něm dozvědět více. Je totiž možné, že je židovského původu. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka Sahulová

Autor: Honza M. | Datum: 18. 4. 2011

Dobrý den, mám pro Vás dvě zprávy: Ta dobrá je, že tzv. „Schindlerův seznam“ zveřejněn byl a dokonce je i na internetu. Ta špatná zpráva je, že Váš pradědeček na tomto seznamu téměř určitě není.

Přesněji řečeno: dokument, který si většina lidí po přečtení románu T. Keneallyho Schindler's Arc nebo po shlédnutí filmu S. Spielberga Schindler's List představuje jako seznam, do kterého Oskar Schindler spolu s učetním Isakem Sternem zapsali vybrané vězně koncentračního tábora Plašov, aby je přesunuli do továrny v Brněnci, a tak zachránili před plynovými komorami, takový dokument se pravděpodobně nedochoval.

Dochovalo se několik seznamů „Schindlerových Židů“, které však vznikly až později v Brněnci, nebo v kmenovém táboře Gross-Rosen. Tyto seznamy nebo jejich fragmenty jsou dnes uloženy v památníku Yad Vashem v Izraeli, v Památníku Terezín v ČR, v Muzeu holocaustu v USA, v Muzeu Gross-Rosen v Polsku nebo v archivu International Tracing Service v německém Bad Arolsen.


Fiktivní scéna z filmu Schindler's List
Jsou to jednak seznamy vězňů pořízené buď po příjezdu do Brněnce, nebo při selekci v kmenových táborech: pro muže z 21.10.1944 a pro ženy z 12.11.1944 (seznam žen není úplný, celkem zapsáno méně než 1000 vězňů). Dále seznam vězňů v Brněnci ke dni 18.4.1945 (801 mužů a 297 žen, celkem 1098 vězňů). Dále několik dílčích seznamů pořízených v Brněnci pro různé účely, které výše uvedené seznamy v podstatě kopírují. Mezi ně patří i takzvaný „originální Schindlerův seznam“, nalezený v roce 1999 mezi ostatními Schindlerovými písemnostmi v německém Hildesheimu, kde Schindler před svou smrtí bydlel, nebo údajný „soukromý“ seznam Sternovy rodiny, který byl v březnu roku 2010 prodán v aukci za dva miliony dolarů. A konečně seznam osvobozených vězňů pořízený v květnu 1945 pro MNV v Brněnci (1013 lidí obou pohlaví); v tomto seznamu je však kromě bývalých vězňů zapsáno také několik dělníků, kteří byli v Schindlerově továrně totálně nasazení.

Většina publikovaných fotokopií „Schindlerova seznamu“, stejně jako ukázky ve filmech a TV dokumentech, ukazují některou část seznamu z 18. dubna 1945, jednoduše proto, že v tomto seznamu je zapsáno nejvíce jmen a dochovalo se nejvíce kopií. Jen výjimečně publikované dokumenty zachycují některý ze seznamů z října nebo listopadu 1944.


Na závěr vysvětlím, proč si myslím, že svého pradědečka na seznamu nenaleznete. V Schindlerových továrnách pracovali v naprosté většině vězni původem z Polska; z území ČSR jich pocházelo jen asi deset. I kdyby Váš pradědeček byl židovského původu, šance, že pracoval pro Schindlera v Brněnci, je mizivá. Doporučuji Vám poptat u příbuzných nějaké dokumenty (rodné listy apod.), kde se pradědeček vyskytuje, a pak pokračovat v pátrání po archivech, popř. se obrátit na profesionálního genealoga (což bývá nákladné).

Další podrobnosti k problematice „Schindlerova seznamu“ viz v knize
Gruntová, Jitka: Legendy a fakta o Oskaru Schindlerovi. Praha 2002.




  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.