Prvorepubliková přilba vz.32 po válce

Dotaz: Prvorepubliková přilba vz.32 po válce
Tazatel: Jan Poláček | Datum: 30. 5. 2010

Dobrý den, dostala se ke mně zajímavá přilba. Vypadá jako přilba předválečné čs. armády, ale je černá a nemá rozdvojený řemínek pod bradu. Můžete mi prosím říci jaké složky a v jakém období tyto helmy používaly? Děkuji.

Autor: Martin Vlach | Datum: 12. 6. 2010
Dobrý den,

tato přilba je skutečně československá, shodná s prvorepublikovou přilbou vz. 32 (tzv. hříbek nebo vajíčko, zavedené na podzim 1935). Armádní helmy měly barvu khaki a rozdvojený podbradník, také měly větší nýty. Přilby vz. 32 používala ke konci 30. let minulého století zejména čs. pěchota, u větší části jednotek dělostřelectva se udržely ve výstroji ještě původní rakousko-uherské přilby nebo čs. přilby starších vzorů. „Hříbky“ používala za druhé světové války i armáda samostatného Slovenského štátu.


Přilba vz. 32












Na Vašich obrázcích zachycená helma je poválečná úprava jako hasičská - celá přebarvená na černo a s jednoduchým podbradníkem. Poměrně běžně se dnes dají sehnat tyto poválečné úpravy pouze přebarvené zvnějšku na khaki barvu imitující prvorepublikové armádní přilby.

K přilbě vz. 32 byl Ministerstvem národní obrany (MNO) vydán při jejím zavedení výnos MNO. čj. 36980-V./2. odděl. z 22/11 1935 „Přilba vz. 32, popis, způsob nošení a udržování“. Níže z něj cituji:

 Přilba vz. 32

Popis

Přilba vz. 32 se skládá z těla přílby, z polštářků a z podbradníku. Tělo přilby je lisováno z pancéřového, l mm tlustého plechu, je vně a uvnitř pískováním zdrsněno a natřeno nelesklou barvou khaki.
Na vnitřní stěnu přilby jsou připevněny polštářky a podbradník.
Polštářek se skládá z podšívky, přikrojené ze skopovice nebo z teletiny tříslem anebo chromem činěném z kapsičky. Jeden konec podšívky vybíhá ve dva zaoblené jazýčky, v kterých jsou dvě dírky vyztužené černě lakovanými kovovými kroužky, jimiž je provlečen řemínek. Pod kroužky je druhý pár dírek, kterými je provlečena tkanice příklopu kapsičky.
Na rub podšívky je našita kapsička z lněného plátna, vybíhající na volném konci v příklop, na němž je našita tkanice. Kapsička je naplněna koňskými žíněmi (7-8 g). Do jedné užší strany kapsičky je zabalena přídržka a společně s polštářkem je připevněna k přílbě závlačkou. Pod závlačkou je železná podložka.
Podbradník se skládá ze zápinky a ze zápřezku, přikrojených z lehké přírodní polomastné kraviny. Zápinka je uprostřed rozšířena a má podlouhlý otvor. Na jednom konci je 6 podlouhlých dírek, na druhém konci je 7 kulatých dírek. Zápřezek má na jednom konci černě lakovanou železnou přezku s válečkem, průvlečku a podložku, na druhém konci jsou dvě podlouhlé dírky.
Po stranách spodní stěny přílby jsou přinýtovány kovové držáky s poutky tak, že je lze otáčet. Na držáky je dvojitými knoflíky zapjat podbradník (vpravo zápinka, vlevo zápřezek ).
Závlačka, držák, poutko, dvojitý knoflík a nýtová podložka jsou železné a natřené barvou khaki. Řemínek je z jadrné teletiny, je 70 cm dlouhý, 6 mm široký a je provléknut jednotlivými jazýčky podšívky vždy shora.

Přílby se vyrábějí ve dvou velikostech:
Přilba 1. velikosti je 147 mm vysoká, 236 mm široká, 276 mm dlouhá a váží 1080—1180 g.
Přilba 2. velikosti Je 152 mm vysoká, 246 mm široká, 288 mm dlouhá a váži 1140—1250 g.

Způsob nošení

Aby přílba na hlavě dobře seděla, musíme její vnitřek přizpůsobit tvaru lebky. Toho dosáhneme jednak úpravou polštářků (výplně), jednak stažením nebo uvolněním řemínku spojujícího jazýčky podušek. Polštářky musí být naplněny tak, aby mezi stěnou přílby a hlavou byla mezera asi 15 mm. Tato mezera je nutná proto, aby při zásahu nezranila deformovaná stěna přilby hlavu. Mimoto je usnadněno větrání pod přílbou, a to prouděním vzduchu mezi polštářky. Přílba je dobře nasazena, je-li její okraj téměř vodorovný a sahá-li do úrovně horních víček očí.

O správném přizpůsobení vydaných příleb se přesvědčí výkonný rotmistr po několikerém jejich nošení. Zjistí-li, že některá přilba je velká nebo že dobře na hlavě nesedí, zařídí úpravu polštářků buď docpáním nebo ubráním žíní. Žíně, které při úpravě polštářků bylo nutno ubrat, se uschovají pro pozdější potřebu.

Aby žíně z polštářků nevypadávaly, zahradíme otvor kapsičky příklopkou, kterou zasuneme do kapsičky a tkanicí zavážeme. Za mrazu nasazujeme přílbu na polní čepici, při čemž chráníme uši před omrznutím staženým nátylníkem čepice. Podbradník se nosí zpravidla přes bradu, při nasazené plynové masce pod bradou

Udržování

Přilby udržujeme stále v dobrém stavu. Nátěr musí zůstat stále nelesklý, a proto nesmí být přílba natírána olejem anebo lakem. Leskne-li se povrch přilby proto, že je znečištěn mastnotou nebo ohmatáním, omyjeme přilbu vlhkým hadříkem a pak ji osušíme.



Zdroj:
Výnos MNO. čj. 36980-V./2. odděl. z 22/11 1935 „Přilba vz. 32, popis, způsob nošení a udržování“.






  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.