Označování tanků Rudé armády v letech 1944-45
Dobrý den. Mám jeden dotaz. Před nedávnem byl zrestaurován pomník tanku T-34/85 u obce Starovičky jako pomník boje bratislavsko-brněnské operace v r. 1945. Jistě možná budete vědět, je to jeden z mála pomníků tanků v ČR, který přežil polistopadovou nevoli vůči armádě SSSR. Tank kromě odborného celonátěru místo malé rudé hvězdy a malinkého čísla 200 v minulosti, tak dostal na věž velkou číslici 200, která je velká jak jedna třetina délky věže a před ní je symbol, který nevím co znamená. Ten symbol vypadá jako rovnoramený trojúhelník s uvnitř symbolem pikového lístkupostavený na stopce. Prosím o odpověd jakou velikost ve skutečnosti mívalo číslování na věžích tanků Rudé armády a zda byste dokázali vysvětlit symbol, který jsem popsal na věži, co znamená. Možná tuším, ale rád si nechám vysvětlit (viz foto). Děkuji.
V záležitosti označování tanků Rudé armády v závěru II. světové války se můžeme odvolat na „Řád tankových a mechanizovaných vojsk Rudé armády“, který vstoupil v platnost v únoru 1944. Zde se uvádí následující pokyny:[1]
- Číslem dvou nebo třímístným, které určuje velitel jednotky (roty) pro každý tank. Tanky se označují vpředu, na bocích i vzadu na věži nebo, není–li to možné, na trupu.
- Hvězdou na bocích věže. Na pravém boku před číslem, na levém boku za číslem.
- V létě se malují čísla bílou, v zimě červenou barvou. Rozměry číslic: výška od 30 – 50 cm, tloušťka linky číslic 1/6 výšky.
- Číslice vyjadřují následující: První cifra je číslem praporu, druhá je číslem roty, třetí je číslem čety, nebo určuje pořadí tanku v rotě.
- Hvězda se maluje červenou barvou. Poloměr hvězdy (zřejmě hvězdě opsané kružnice) 10-15 cm.
Pokyny „Řádu“ se v reálném prostředí u bojových jednotek dodržovaly poměrně volně, takže se s čísly na věžích setkáváme většinou pouze na bocích, na zadní stěně už podstatně méně a na čelním pancíři spíš výjimečně. Také rudá hvězda se na bojové technice vyskytovala velmi zřídka.
Čemu se ale „Řád“ nevěnoval vůbec, byly taktické znaky tankových a mechanizovaných jednotek, a to ať již těch organizačně nejnižších (pluk, brigáda), tak i vyšších (sbor, armáda). Tyto znaky vznikaly přímo u jednotek či svazků. V rámci konkrétního sboru většinou existoval systém navzájem podobných znaků, který jednoznačně rozlišoval jeho jednotlivé nižší součásti.
V případě tanku u obce Starovičky se jedná o znak používaný v rámci 7. mechanizovaného Novoukrajinského-Činganského sboru, vyznamenaného Řádem rudého praporu, Řádem Suvorova a Řádem Lenina. Tento znak jste popsal jako „vyplněný pikový list, postavený na stopku a opsaný trojúhelníkem“. Tyto „pikové listy“ se na tancích sboru vyskytovaly v několika různých provedeních. Dva příklady můžete najít i v dobře dostupné knize Tomáše Jakla.[2] Ty můžeme popsat jako „vyplněný pikový list postavený na stopku“ a „nevyplněný pikový list postavený na stopku“. Oba symboly nemají žádná taková ohraničení, jakým je Váš trojúhelník. Autorovi této odpovědi je znám i další symbol, kterým je „vyplněný pikový list postavený na stopku opsaný čtvercem“.
Jak jistě víte, je tank u Staroviček pomníkem slavného boje podporučíka Ivana Stěpanoviče Mirenkova (5. 6. 1924 -28. 10. 2010), velitele tankové čety 240. tankového pluku 16. mechanizované brigády, součásti 7. mechanizovaného sboru, který se odehrál dne 16. dubna 1945 (někdy se uvádí i 15. duben). Proto by tento znak mohl být téměř jistě znakem 16. mechanizované brigády.Že tank podporučíka Mirenkova nesl věžové číslo 200, je uváděno například ve stručném životopisu tohoto tankisty, vyznamenaného za boj u Staroviček Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR.[3]
Vzhledem k tomu, že Ivan Stěpanovič Mirenkov několikrát Starovičky po válce navštívil a pomník, postavený v roce 1975 i osobně odhalil, je pravděpodobné, že vzhled tanku na pomníku a jeho označení s ním mohli konzultovat místní badatelé, například během návštěvy v roce 2004.[4]
Tankový pluk mechanizované brigády se od února 1944 skládal ze tří rot tanků T-34/76, resp. T-34/85. Celkem vedl ve stavu 35 tanků, v každé rotě by mělo být 10 tanků, zbytek tanků náležel k velitelství pluku. Protože v organizaci pluku mechanizované brigády chyběl stupeň praporu, mohl tank s věžovým číslem 200 vzhledem ke dvěma nulám příslušet buď k velitelské četě pluku, nebo mohl být např. velitelském strojem 2. roty.
Závěrem tedy shrnuto: Označení a věžové číslo tanku do jisté míry odpovídá dobovým předpisům a je pravděpodobně velmi blízké skutečnému provedení, aplikovanému na tanku, který svedl boj u Staroviček. Absolutní jistotu však můžeme mít pouze z dobové fotografie, která autorovi odpovědi není bohužel k dispozici.
Jak je patrné z detailů na korbě i ze struktury odlitku věže, na pomníku ve Starovičkách stojí tank T-34/85 československé poválečné výroby. Původní Mirenkovův tank byl vyroben v Závodě č. 183 v Nižném Tagilu.
Poznámky:
- [1] Koletiv: Otěčestvěnnyje bronirovannyje mašiny XX vek - Tom 2, 1941-45, Moskva 2005, str. 105.
- [2] U popisek k jednotlivým označením je bohužel sbor nesprávně označen jako gardový, podobně i jako jeho 63. mechanizovaná brigáda. Tomáš JAKL: Květen 1945 v českých zemích, Pozemní operace vojsk Osy a Spojenců, Praha 2004, str. 124.
- [3] I. S. Mirenkov na warheroes.ru
-
[4] KVH Starovičky
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Rudá armáda, Sovětský svaz
- > Označování tanků Rudé armády v letech 1944-45