Operace Banquet
Dobrý den, zaslechl jsem něco o operaci Banquet v souvislosti s německou invazí do Británie. Nevíte, o co jde? Díky.
Dobrý den,
dne 15. května 1940 vydalo Training Command RAF operační rozkaz č. 1 s názvem Posílení Bomber Command letouny Training Command v případě invaze do Velké Británie (Reinforcement of Bomber Command with Training Command aircraft in the event of an invasion of the United Kingdom). Ač byl původně znám jako „ZZ“, 27. května mu bylo přiděleno krycí jméno „Banquet“.
Šlo o to, že co největší počet cvičných strojů měl být přeřazen k Bomber Command a s instruktory za řízením provádět bojové lety proti nepříteli. Přesun měl proběhnout ve čtyřech fázích, přičemž první z nich měla být provedena již do čtyř hodin od vydání rozkazu. Piloti Training Command si s sebou na základny Bomber Command měli vzít vlastní ložní prádlo a dvoudenní dávku potravin.
Podle plánu mělo čtrnáct stanic Bomber Command přijmou celkem 169 strojů — jmenovitě 1 Hampden, 3 Wellingtony, 27 Blenheimů, 33 Battlů, 48 Ansonů, 33 Audaxů, 12 Hartů a 12 Hindů, vyzbrojených kulomety a 112lb resp. 20lb pumami. Dále bylo nařízeno, že No. 6 Group Training Command měla připravit své stroje (typů Whitley, Hampden, Wellington, Blenheim, Battle a Anson) k boji a jejich stavy hlásit každých 48 hodin Bomber Command.
Air Ministry dále 9. srpna 1940 rozhodlo, že pod krycím názvem „Banquet Light“ bude k operacím proti případné invazi připraveno i cca 350 školních letounů typu Miles Magister a Tiger Moth (organizovaných do 70 flightů po pěti strojích) — pro druhé jmenované byly v krátké době vyrobeny závěsníky pro osm dvacetilibrových pum. Operovat měly pod velením Army Co-operation Command a jejich úkolem bylo „střemhlavé i horizontální bombardování nepřátelských vojáků pokoušejících se vylodit“.
Zdroj: Dempster—Wood: The Narrow Margin. Arrow Books, London 1969.
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Letadla, letecká válka
- > Operace Banquet