Občanská válka ve Španělsku

Dotaz: Občanská válka ve Španělsku
Tazatel: Lukas | Datum: 14. 2. 2006

Mám dotaz ke španělské občanské válce. Před válkou musela být ve Španělsku nějaká armáda. Na čí straně pak bojovala? Jak poznám rozdíl mezi vojákem z Francovy armády a mezi vojákem bojujícím proti Francovi? Dále by mě zajímalo, jak se nazývali a popřípadě jakou měli výstroj a výzbroj.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 15. 2. 2006

Španělsko samozřejmě armádou a námořnictvem disponovalo. Během Francova puče se ozbrojené síly rozdělily na ty, jež zůstaly věrné republice (republikáni, vládní atd.) s její legálně zvolenou vládou a na ty, co se přidaly k pučistům (frankisté). S notnou mírou zjednodušení se dá napsat, že vyšší důstojníci a generálové se častěji přiklonili na stranu Franca, řadoví vojáci, poddůstojníci a nižší důstojníci zůstávali častěji věrní republice.
Bližší údaje se v česky psané literatuře dají nalézt třeba v Hrbkově knize Na mořích a oceánech (Panorama 1989), Matyášově Stíhačky nad Španělskem (Svět křídel 1996), v jednotlivých číslech HPM a podobně.

Po vypuknutí občanské války byla ze strany většiny zemí vyhlášena politika jakéhosi nevměšování či neutrality. Výsledkem bylo, že zatímco republikáni neměli -mimo SSSR- oficiálně kde nakupovat zbraně (a nelegálně to bylo velice nákladné), tak Německo s Itálií celkem bez zábran podporovaly pučisty. Takže na straně republikánů můžeš nalézt směs od zastaralých a rozličných zbraní až k supermoderním sovětským stíhačkám I-16 a bombardérům SB-2. Na straně frankistů pak většinou výzbroj italskou a německou, později i ukořistěnou.

Zejména ale doporučuji projít španělské int. stránky, protože sami Španělé se o tuto část své historie intenzivně zajímají.



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.