Tellermine
Chtěl bych se zeptat na princip a použití "Tellerovy miny". Dík
Dobrý den, označení Tellermine (nejde o minu Tellerovu, jedná se o minu talířovou, příp. talířovitou, nazývanou tak podle jejího tvaru) zahrnuje několik mírně odlišných typů německých zemních protitankových min plochého diskovitého tvaru (ocelové tělo o průměru přibližně 30 cm) a integrovaným postranním držadlem usnadňujícím manipulaci s minou při jejím přenosu a pokládání; od původní Tellermine 29 (T. Mi. 29 byla brzy po zavedení modelu 1935 považována za zastaralou, ale v roce 1944 byly její zbývající zásoby nasazeny na frontě) přes zdokonalené, v detailech se mezi sebou lišící modely T. Mi. 35, 42 a 43, v posledním případě zjednodušenou z důvodů usnadnění válečné produkce. Na konci války byla vyvinuta a nasazena i Tellermine 44Ba, s tělem z bakelitu a chemickým tlakovým zapalovačem, vzhledem k této konstrukci jen obtížně zjistitelná na kov reagujícími minohledačkami.
Z hlediska konstrukce se jedná o tlakem (vozidla působícího na rozbušku umístěnou na vrchní části miny) aktivované protitankové zemní miny konvenční konstrukce působící účinkem výbuchu nálože 5,5 kg TNT kterou obsahují. Mimo hlavní roznětky na vrcholu těla miny měla většina těchto typů i vedlejší roznětky po stranách (citlivější na tlak než hlavní roznětka na vrchní části), které ji mohly aktivovat v případě tlaku vyvíjeného na bok miny, nebo, v případě, že byla těmito roznětkami ukotvena do země, případně spojena s jinými nástrahami, při pokusu minu odstranit.
Další, vysoce riskantní, možností nasazení Tellermine bylo opatřit minu časovanou roznětkou a vrhnout ji na blízko projíždějící bojové vozidlo.
Za informaci o konstrukčních detailech Tellermine 44 děkuji kolegovi Krojcovi.
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Zbraně a technika
- > Tellermine