Navštívil někdo všechny koncentrační tábory?

Dotaz: Navštívil někdo všechny koncentrační tábory?
Tazatel: Lukáš Kejík | Datum: 26. 6. 2017

Dobrý den, mám na Vás trochu nezvyklý dotaz, možná asi ani nebude možné odpovědět, ale snažím se to řešit právě přes všechny weby o WW2. Jedná se o to, jestli víte, nebo znáte - máte kontakt na někoho, kdo navštívil hlavní koncentrační tábory po Evropě a nejznámější masové hroby. Určitě u nás v ČR je několik historiků nebo nadšenců, kteří o tom píší, ale zajímá mě jestli někdo dokázal tohle všechno navštívit. Za každou informaci budu vděčný. Děkuji Kejík

Autor: Honza M. | Datum: 26. 6. 2017
Nacistický systém koncentračních aj. táborů byl velice rozsáhlý, jenom na území dnešní ČR bylo různých táborů okolo 700, z toho asi 600 fungovalo až do konce okupace (podle historika Tomáše Staňka, viz tuto starší odpověď). Podle amerických badatelů, nacisté i jejich spojenci a kolaboranti po celé Evropě provozovali více než 44 tisíc věznic, ghett a táborových zařízení různého typu.

Americký Památník holocaustu (USHMM) v roce 2012 vydal několikasvazkovou Encyklopedii táborů a ghett (Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933-1945). Její první díl obsahuje 110 "divokých" koncentračních táborů z raného období nacistické vlády, 23 kmenových táborů a 898 pobočných táborů pozdějšího táborového systému řízeného organizací SS, jakož i 39 pracovních táborů a "ochranných táborů pro mládež", rovněž pod správou SS. Ve druhém díle je uvedeno 1.150 táborů a městských ghett pro Židy. Ve třetím díle (jeho svazky se chystají k vydání) má být uvedeno přes 20 tisíc táborů provozovaných evropskými spojeneckými režimy nacistického Německa.

Silně pochybuji, že by někdo osobně navštívil třeba jen polovinu míst z uvedeného počtu, za realizovatelnou pokládám ještě tak návštěvu všech 23 kmenových táborů:

 Německé označení   České nebo alternativní označení   Stát (současný) 
Arbeitsdorf
Fallersleben
Německo
Auschwitz I
Osvětim, Oświęcim Polsko
Bergen-Belsen

Německo
Buchenwald
Německo
Dachau
Německo
Flossenbürg

Německo
Gross-Rosen

Polsko
Herzogenbusch 
Vught
Nizozemsko
Hinzert

Německo
Kauen
Kaunas, Kowno Litva
Krakau Płaszów
Polsko
Lublin Majdanek Polsko
Mauthausen
Rakousko
Mittelbau Dora Německo
Natzweiler-Struthof

Francie
Neuengamme

Německo
Ravensbrück

Německo
Riga
Kaiserwald
Lotyšsko
Sachsenhausen
Oranienburg
Německo
Stutthof

Polsko
Vaivara

Estonsko
Warschau
Gęsiówka
Polsko
Wewelsburg
Niederhagen
Německo


Zkuste ještě poslat svůj dotaz do Památníku Terezín, kde snad budou mít o aktivních badatelích větší přehled, nebo některým cestovním kancelářím, které organizují poznávací zájezdy do památníků někdejších koncentračních táborů. Ale jak už jsem uvedl, pochybuji, že nějaký jednotlivec dokázal tohle všechno navštívit (i na té encyklopedii pracoval tým několika lidí a desítek spolupracovníků).


Literatura:
Bubeníčková, Růžena - Kubátová, Ludmila - Malá, Irena: Tábory utrpení a smrti. Svoboda, Praha 1969.
Megargee, Geoffrey Preaut (ed.): Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945. United States Holocaust Memorial Museum, Bloomington 2012.
Nedbálek, František: Místa utrpení a vzdoru. Český svaz protifašistických bojovníků, Praha 1984

Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933-1945 (ONLINE, nutná registrace)


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.