MG-34 Panzerlauf

Dotaz: MG-34 Panzerlauf
Tazatel: Tomaš | Datum: 19. 8. 2009

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na kulomet MG 34, který je na všech fotkách s hlavní, kde je spousta děr, ale na vyhledávači Google jsem narazil na typ, který neměl takhle proděravěnou hlaveň, ale celou - něco jako trubka. Nevíte, kde se používal? Viz http://www.lonesentry.com/articles/ttt/pics/machine-gun-mg34-mg42-fig1.jpg Tady je odkaz, kulomet je druhý zleva; nemáte někde odkaz na jinou fotografi tohoto kulometu? Děkuji.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 5. 9. 2009
Jednou ze základních automatických zbraní Wehrmachtu byl kulomet MG34, který byl vyvinut ze svého předchůdce MG30. Tato zbraň byla vyráběna v řadě variant a jednou z nich byla i varianta pro použití v obrněné technice. Její název běžně používaný ve Wehrmachtu byl MG34 Panzerlauf. Tato varianta je snadno odlišitelná právě podle vámi zmiňovaného malého počtu ventilačních otvorů na krytu hlavně, a tedy podle jejího vzhledově masivnějšího provedení. Zbraň byla používána jak ve spřažené - koaxiální variantě s hlavní zbraní tanku, tak v samostatné montáži nebo tzv. na volno mimo obrněné vozidlo. Při tomto posledním typu nasazení nemohla být zbraň používána bez pažby, která by ale byla uvnitř vozidla na obtíž a znemožňovala by montáž elektromechanického odpalování kulometu střelcem tanku. Pro takový účel byla tedy alternativně vybavována standardní pažbou pěchotní varianty. To bylo umožněno sejmutím elektromechanického odpalovacího zařízení působícího na spoušť, které bylo nasazeno na zadním konci pouzdra závěru. Celá manipulace byla poměrně obtížná a zabrala podle dobových výpovědí veteránů asi 10-15 minut. Obě zařízení, tedy buď klasická pažba nebo zmíněné elektromechanické odpalování, měly své určené místo v kovové schráně uvnitř vozidla. Ta obsahovala nejen pažbu, ale také úsťovou dvojnožku, která se na zbraň rovněž musela nasadit, spolu s mechanickými miřidly. Po ukončení montáže bylo do schránky uloženo elektromechanické odpalovací zařízení.

Kulomet MG34 v provedení Panzerlauf byl používán prakticky u všech typů německých tanků, neboť systém výměny hlavně u novějšího kulometu MG42 neumožňoval montáž kulometu jako spřažené zbraně dovnitř tanku a vypracování nové varianty konstrukce by bylo vcelku zbytečnou a nákladnou komplikací.

Ohledně fotografie zbraně vám doporučujeme zapůjčení některé odborné publikace, například známé německé monografie, třeba knihu Fritze Hahna pod titulem Waffen und Geheimwaffen des deutschen Heeres 1933-1945, vydanou v Koblenzi roku 1986, nebo obdobnou historicko-technickou publikaci autorů R. Lischuna a G. Wollerta Infanteriewaffen Gestern. Na netu pak lze najít obrázek.


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.