Letecké zaměřovače

Dotaz: Letecké zaměřovače
Tazatel: Honza | Datum: 11. 2. 2006

Na jakém principu fungovaly a jak při akci pracovaly tzv. reflexní zaměřovače v letadlech za WWII? Zaráží mě zejména to, že v bombardérech B-29 měli "střelci" v ruce jen ten zaměřovač a kulomety byly bokem někde ve věžičce. Jak to pak fungovalo, jestliže každý ze "střelců" zaměřil jiného útočícího stihače?

Autor: Tomáš Adam | Datum: 11. 2. 2006

Obávám se, že zaměňuješ několik různých věcí. V zásadě je reflexní zaměřovač takový, který promítá na sklopené průhledné stínítko záměrný obrazec (kupř. záměrný kříž či kruh). Průměr kruhu lze nastavit, podle toho na jaký cíl se míří - principem je zbavit střelce (pilota stíhačky) problémů s odhadem vzdálenosti. Jednoduše řečeno, jakmile rozpětí letadla na které míříš dosáhne šířky kruhu, jsi ve správné vzdálenosti pro střelbu. Už tohle byl značný pokrok oproti teleskopickým zaměřovačům - v podstatě dalekohled s křížem, nebo dokonce ve srovnání s původním systémem mířidla-muška.
Britové během wwII tento princip značně vylepšili použitím gyroskopu - ten vychyloval záměrný kříž na stínítku podle manévrování letadla - například v zatáčce - a stále ukazoval pilotovi skutečný směr trajektorie střel. Po zavedení těchto zaměřovačů v britských a zejména amerických stíhacích letadlech značně stoupla úspěšnost střelby. Pokud vím, Němci se na nic podobného nezmohli.

Střelecký systém v B-29 byl navíc k předchozímu komputerizován. Důvodem bylo to, že posádka B-29 byla "uzavřena" v přetlakových prostorech a nebylo tedy ani možné střelce posadit do běžných střeleckých věží. Zbraně byly proto ovládány dálkově a nutné bylo tento systém řídit jednak podle vzdálenosti cíle - tedy "nějaký" známý rozměr cíle podle průměru kruhu, jednak podle vektoru - tedy směru, kam se střelec přes zaměřovač díval. Zbytek je už "jen" funkce trojúhelníku a právě to počítal onen jednoduchý (podle dnešních měřítek) počítač. Systém současně umožňoval střelcům si mezi sebou cíle "předávat". Jakmile tedy byl cíl zaměřen jedním střelcem a manévrováním zmizel z jeho zorného pole, systém byl schopen dalšímu střelci ukázat, odkud a v jaké vzdálenosti se cíl objeví.



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.