Střetnutí Jagdtigeru s IS-2
Je znám nějaký výsledek střetu mezi Jagdtigerem a těžkým tankem IS2? Dík za odpověď.
Stíhačů tanků Jagdtiger, jinak také Sd.Kfz. 186 či Panzerjäger 12,8 cm PaK 44 auf Fgst Tiger II, bylo vyrobeno pouze 88 ks (některé prameny uvádějí 85 ks), rozložené nepravidelně v čase po 2 - 20 ks za měsíc, od září 1944 do května 1945. 11 kusů bylo ponecháno pro výcvik v zázemí, protože se u nich vyskytly vážné problémy s pancéřováním. Řada dalších obrněných vozidel jiných typů tyto potíže měla také, protože začal chybět mangan do pancéřové oceli, chromniklové pancéře byly proto křehké a po dopadu střel praskaly. Jagdtiger byl ve výzbroji dvou oddílů těžkých tanků - sPzAbt. 512 a 653. Oddíl 512 byl zformován v září 1944 (některé prameny uvádějí až leden 1945) a údajně krátce bojoval v operaci Frühlingserwachen na území Maďarska. Jedině tam by se teoreticky mohl se sovětským těžkým tankem IS-2 setkat, ale v žádném prameni se spolehlivé údaje o podobném bojovém střetnutí a jeho výsledku nepodařilo najít. Oddíl těžkých tanků č. 653 bojoval téměř výhradně na západní frontě, i když byl v listopadu 1944 krátkou dobu přidělen k 17. armádě v Polsku, a nikdy nedosáhl větší bojové síly než cca zesílená rota. I v Polsku by mohlo teoreticky ke střetnutí Jagdtigeru s IS-2 dojít, ale ani v tomto případě nebyly nalezeny spolehlivé záznamy o takové události.
Tato monstra měla spotřebu 5 - 12 litrů benzinu na 1 km a jejich kanón se při zaměřování mohl vychýlit od osy vozidla pouze 10° na každou stranu. Při větších změnách odměru bylo tedy nutno otáčet celým více než sedmdesátitunovým vozidlem, což kromě spotřeby nedostatkového benzinu mělo za následek vysoké opotřebení podvozku, převodového ústrojí a motoru. Jagdtiger měl pouze cca 20 % bojových ztrát, většinou byla vozidla vyřazena z boje právě pro poškození mechanických částí podvozku a motoru a pro nedostatek paliva.
To, jaký vliv prokázaly spojenecké protipancéřové střely převážně z tanků Sherman na čelní pancéř Jagdtigeru, lze vysledovat například na fotografiích z US Army Ordnance Museum, Aberdeen, Maryland, které jsou na netu volně přístupné, viz např. :
www.rokkorfiles.com/Day%209%20Washington.htm
Kromě tohoto musea lze Jagdtiger in natura nalézt ještě v museích obrněné techniky ve Velké Británii v Bovingtonu a v Rusku v Kubince. Další fotodokumentace je na www.jagdtiger.de/index2.htm
Takticko-technické údaje i některá data ohledně historie, vývoje a nasazení lze najít také na
www.panzerworld.net/jagdtiger.php nebo v knize
Devey, Andrew. Jagdtiger: The Most Powerful Armoured Fighting Vehicle of World War II: Technical History. Vyd. Schiffer Military History, Atglen, Pennsylvania, USA, 1999
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Zbraně a technika
- > Střetnutí Jagdtigeru s IS-2