Výsadkářský nůž německých padákových myslivců

Dotaz: Výsadkářský nůž německých padákových myslivců
Tazatel: PETR | Datum: 15. 3. 2007

Zdravím Vás, mohli byste, prosím, uvést informace k německému tzv."gravitačnímu" noži, používanému za WWII výsadkovými a leteckými jednotkami. Setkávám se i s označením "vystřelovací", "útočný" nůž (?!). Jednalo se o ojedinělou konstrukci, nebo podobnými typy byly vybaveny i spojenecké výsadkové jednotky (letectvo)? Děkuji.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 16. 3. 2007

Pojem „gravitační nůž“, v němčině též „Fallmesser“, vychází ze způsobu vysouvání čepele, jinak zcela skryté v rukojeti. Vysunutí lze provést po stlačení hřbetní pojistky vnitřní pružiny na palcové straně u záštity nože, poté je třeba nožem buď mávnout nebo jej prostě otočit záštitou dolů. Čepel poté vlastní vahou či odstředivou silou vyjede z rukojeti a po uvolnění palce z pojistky je pružinou zajištěna ve vysunuté poloze. Pro zasunutí čepele postačí opětné stlačení hřbetní pojistky palcem a otočení nože záštitou směrem vzhůru. Čepel se opět zasune do rukojeti vlastní vahou a poté je třeba pojistku uvolnit. Nůž má mimo čepele z vynikající německé nerezavějící martenzitické oceli o délce 105 mm také výklopný hrot kruhového průřezu dlouhý stejně jako rukojeť nože a uložený na jejím boku. Je vyroben ze stejného materiálu jako čepel a kromě přímého bodání lze s jeho pomocí „rozpíchnout“ silně utažené uzly na laně a podobně. Jedním z mně známých výrobců tohoto nože, který je sběrateli militárií velmi vyhledáván, byla kupříkladu firma Paul Weyersberg ze Solingenu.

Pokud je mi známo, spojenecké speciální jednotky dávaly přednost chladným zbraním s delší pevnou oboustranně broušenou čepelí - viz např. dýka Fairburn-Sykes britských  Commandos nebo nože OSS-03 a OSS-04 u americké tajné služby OSS. 

Vystřelovací nůž používá k vysunutí čepele (buď přímo vpřed nebo zboku rukojeti) sílu vnitřní stlačené pružiny nebo sílu použitou na stlačení či posunutí příslušného prvku obsluhujícího tuto funkci nože. Pojem „útočný nůž" se váže na zamýšlený způsob užívání a nikoli na konstrukci.

Více informací lze o tomto a podobných nožích německých speciálních jednotek načerpat z publikace známého odborníka Dietmara Pohla pod názvem MESSER DEUTSCHER SPEZIALEINHEITEN vydanou v říjnu roku 2005. Bohužel její cena je více než 50 švýcarských franků a u nás není běžně dostupná.



Komentáře

  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.