Bohdašín, Končiny
Přeji dobrý den, pocházím z malé vesničky Končiny, jejíž jméno Vám asi při prvním vyslovení moc neřekne. Tato vesnička na Červenokostelecku se však stala posledním úkrytem radiotelegrafisty Potůčka, po té co vystřídal úkryty v Ležákách a na Bohdašíně. Zde se skrýval ve stavení hospodáře Burdycha a odtud se mu následně podařilo utéct Gestapu. O pár dní později pak byl zastřelen českým četníkem u Pardubic (pokud se nemýlím, tak se jednalo o posledního parašutistu z výsadku Silver A, B a Antropoid). No a teď k vlastní otázce. Mnoho let si kladu otázku, proč Bohadašín a Končiny nestihl stejný osud jako Lidice a Ležáky. Přitom podle pamětníků údajně jeden z Gestapáků na Končinách po zásahu u Burdychů řekl, že za pár dní to tady bude všechno hotovo. Mezi místními se dokonce traduje historka o uplacení gestapáků z Hradce Králové, ale to mi přijde dost nepravděpodobné. Zajímalo by mě tedy, zda by se někde nenašel nějaký pramen, proč v tomhle případě udělali Němci výjimku?! Nebyli byste schopni k této věci něco zjistit? Děkuji za pomoc a v případě zájmu mě neváhejte kontaktovat. Zdraví Pavel Jirka
Např. O. Sládek v knize Zločinná role gestapa (Praha 1986) zmiňuje, že kromě Končin a Bohdašína osud Lidic a Ležáků hrozil i jihočeským Bernarticím u Tábora, kde se skrývali tři parašutisté ze skupiny Intransitive. Jako možné důvody, proč nacisté nezlikvidovali celou obec, uvádí např. to, že atentátníci již byli vypátráni a ve světě se zdvihla velká vlna odporu po zprávách o vyhlazení Lidic.
Dobrý den, pouze bych dodal, že pokud se týče možné korupce příslušníků pobočky Gestapa z Hradce Králové, podařilo se mi v publikaci příslušníka úřadu státní policie v Náchodě Jana Šimáně Je tady Gestapo (Náchod 1938-1945) (nákladem autora, vytiskla tiskárna Josefa Doležala v Červeném Kostelci, 1946) narazit na zmínku o tom, že proti hrozbě likvidace osady Končiny a Bohdašína zakročil u kriminálního rady A. Hardtkeho, šéfa pobočky Gestapa v Hradci Králové, Dr. Jan Chudoba, za války ředitel vládní policie v Náchodě, který na Hardtkeho i v jiných případech uplatňoval svůj vliv ve prospěch českého obyvatelstva.
Toto vylíčení může být podkladem pro vznik místní tradice o uplacení příslušníků Gestapa, i s ohledem na to, že i v jiných případech se Hardtke i jeho spolupracovníci prokazatelně nechali Chudobou ovlivnit, i když ne vždy muselo jít přímo o následek podplácení. Podle líčení Jana Šimáně byl např. Hardtke Chudobovi zavázán poté, co pro něj Chudoba diskrétně získal zpět kompromitující fotografii, o kterou Hardtke přišel v podnapilém stavu.
Je ovšem nutné zdůraznit, že takto vylíčený průběh událostí, a to jak prvotní odhodlání K. H. Franka tyto obce vyhladit, tak Chudobův zásah prostřednictvím Hardtkeho, není možné potvrdit z jiných, nezávislých zdrojů. Tím méně lze tuto intervenci s jistotou prohlásit za příčinu záchrany obou osad.
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Československo, Mnichov, protektorát, odboj
- > Bohdašín, Končiny