Bílý prášek na zranění
Velice by mě zajímalo, jaký bílý prášek používali američtí medici ve druhé světové válce při krvavém zranění. Mohl být podobný tomu prášku (QuickClot), který je užíván nyní Američany v Iráku? Případně napište jeho složení. Děkuji předem za odpověď.
Světlý prášek, který sypou u.s. medici do krvácejících ran v některých válečných filmech (Zachraňte vojína Ryana) nebo románech (Hlava XXII) je (má jako že být) některý ze sulfonamidů - početné skupiny látek (derivátů organických sulfonových kyselin) s antibakteriálními účinky.
První z nich (Prontosil) byl objeven v Německu r. 1932, výroba dalších započala od r. 1936. V americké armádě patřil sulfonamid v podobě prášku nebo tabletek ke standardní výbavě lékárničky každého vojáka; jeho účelem bylo zabránit rozšíření infekce v otevřených ranách, nicméně větší množství prášku v ráně mohlo také napomoci srážení krve. Později byl vytlačen penicilínem (a neomycinem), avšak sulfonamidy se používají dodnes v případech alergie na penicilín (neomycin), pokud si bakterie na penicilín vytvořily rezistenci nebo na "plošnou" desinfekci (např. chloramin).
v.t.
http://home.att.net/~steinert/wwii.htm
http://www.vscht.cz/eds/knihy/uid_isbn-80-7080-495-5/pdf/305.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfonamides
Zmíněný "Quick Clot" (doslova: "rychlá sraženina") tvoří porézní granulky, zpravidla křemíkových sloučenin, které nasávají vodu a tím vysoce urychlují srážení krve a zabraňují vykrvácení při rozsáhlých poraněních. Podle výrobců má být materiál chemicky a biologicky zcela netečný.
v.t. http://www.newscientist.com/article.ns?id=mg18925435.800
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Všeobecné a nezařazené
- > Bílý prášek na zranění
Komentáře
- chyba v textu [18. 9. 2021 Martin Zelinka]