1. divize ROA v bojích o Prahu květen 1945
Jaký byl podíl osvobození Prahy ze strany Vlasovců?
Obecně se dá přínos 1. divize ROA shrnout asi následovně - 5. května 1945 odpoledne propuklo v Praze živelně protiněmecké povstání. Německé jednotky, umístěné přímo v Praze, ho nebyly schopny samy zvládnout a proto byly z okolí Prahy povolány posily (hlavně z výcvikového prostoru Milovice a Benešov). Jednotky 1. divize ROA se v té době nacházely v prostoru Berouna, cca 30 km jihozápadně od Prahy. Po jednáních s některými čs. organizacemi se jednotky divize daly do pohybu směrem na Prahu s úkolem pomoci pražskému povstání. Jako první dorazily večer 5. května k jihovýchodnímu okraji Prahy průzkumné jednotky 2. pluku, časně ráno 6. května pak ve stejném prostoru jednotky 1. pluku, které se zde střetly s jednotkami SS postupující ku Praze z výcvikového prostoru Benešov. 3. pluk dorazil k západnímu okraji Prahy 6. května dopoledne a zahájil obléhání ruzyňského letiště a kasáren, kde byly posádkou jednotky 2. SS Pz.Gr.E.u.A.Btl. a pozemního personálu LW. 4. pluk dorazil téhož dne a pokračoval od západu do středu města. Do středu města postupil také 1. pluk, 2. pluk zůstal na jižním okraji Prahy a odrážel zde opakované pokusy jednotek SS probít se z jihu do západní části Prahy.
6. května 1945 tak díky „vlasovcům“ zůstala v rukou povstalců téměř celá západní část Prahy (vyjma některých ostrůvků odporu hájených německými jednotkami pražské posádky), „vlasovci“ zabránili proniknutí jednotek SS do Prahy od jihu a obléháním ruzyňského letiště donutili letecké jednotky KG 6 (operující mimo jiné se stroji Me 262 proti Praze) k přesunu na letiště v Žatci. 7. květen 1945 byl dnem, kdy bojová činnost „vlasovců“ v Praze vyvrcholila - 3. pluk obsadil ruzyňské letiště a kasárna, 4. pluk bojoval v severních částech města, 2. pluk na jihu odrážel útoky jednotek SS a 1. pluk vyrazil přes Vltavu do útoku na střed města.
Během 7. května se k velení 1. divize ROA dostaly zprávy o tom, že Američané svůj postup zastavili a Praha zůstane v sovětském pásmu. Tato informace, spolu s rozporuplným přístupem k „vlasovcům“ ze strany ČNR (spolupráci s "vlasovci" logicky odmítali zejména komunisté, o přerušení spolupráce se osobně zasadil především místopředseda ČNR Josef Smrkovský), razantně změnila názor velení divize a 7. května večer se jednotky 1. divize ROA začínají z Prahy stahovat. V Praze po odchodu této velké vojenské síly nastal zvrat, kdy sice německé jednotky získaly převahu, ale rychlé obsazení Prahy bylo stále nereálné. V této patové situaci bylo uzavřeno mezi německou a československou stranou příměří a uzavřena dohoda o odchodu německých vojsk z Prahy.
Když tedy 9. května 1945 ráno vjíždějí do Prahy první jednotky Rudé armády, potkávají ve městě pouze vítající obyvatele Prahy a na zadní voje ustupujících německých vojsk narážejí až na jižních předměstích Prahy.
Doporučená literatura:
S. Auský - Vojska generála Vlasova v Čechách (Praha 1992)
S. Kokoška - Praha v květnu 1945 (Praha 2005)
T. Jakl - Květen 1945 v českých zemích (Praha 2004)
- Home
- > Dotazy a odpovědi
- > Československo, Mnichov, protektorát, odboj
- > 1. divize ROA v bojích o Prahu květ...