Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

141-160 z 290
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
Foox 24.10.2007 23:35 - č. 359
Nevíte někdo,teď má někdy údajně koncem roku vyjít Na nebi východní fronty a kompletní seznam operací a vítězsství čs. letců?
DAVID M 14.11.2007 08:06 - č. 361
DAVID M Tak Na nebi sladké Francie prý bohužel nebude do konce roku, tak snad až v lednu. jinak Východní fronta, no myslím tak horizont dvou let, ale rozhodně ne dříve než před příštími Vánoci. Jinak jak jsem sliboval v 357, tak již to snad mohu oznámit. Spolu s dr. Jiřím Rajlichem to chystáme do Historie a Vojenství 1. + 2. 2008. Bude to převelice obsáhlé, rukopis je již hotov a čeká pouze na grafickou úpravu, samozřejmě nebudu nic prozrazovat předem (snad jen, že bude i skoro 80 fotografií, z toho většina v ČR poprvé), ale myslím, že to opravdu bude stát za to. Věnovali jsme tomu společně prakticky rok života (také proto jsem tu byl velice zřídkakdy) a informace získavali skutečně napříč celou Evropou. Koho zajímá téma nejen Jana Feráka, ale i dalších čsl. interbrigadistů, tak bude doufám spokojen, protože většina informací bude skutečně naprosto přelomových a mnohým doslova vyrazí dech. Jinak jsem stále tímto tématem kompletně zahlcen - snad bude i knižní podoba a tak se omlouvám všem zde, že prakticky nereaguji na příspěvky a tímto tedy také zdravím všechny dobré lidičky zde (oni už vědí, kteří to jsou )
Tom 14.11.2007 19:11 - č. 362
Tom
DAVID M napsal v č. 361:
"Koho zajímá téma nejen Jana Feráka, ale i dalších čsl. interbrigadistů, tak bude doufám spokojen"
Ferdinand Miksche bude taky?
www.fronta.cz/kniha-paratroops-a-jeji-autor-...
Velice převelice se těším!
DAVID M 15.11.2007 12:51 - č. 363
DAVID M Ta prvotní práce v HaVu sice bude pojednávat o Ferákovi, ale Ferdinand Otto Miksche tam bude mít v poznámce krátký medailon. , koneckonců to byl jeden z mála předválečných důstojníku čsl. armády (ppor. děl. v zál.), který sloužil na republikánské straně. ...Ale už fakt více neprozradím
DAVID M 11.12.2007 12:58 - č. 364
DAVID M V těchto dnech je již k dostání HaV číslo 4. a rád bych upozornil na velice povedený článek (Jiří Rajlich) o sestřelu FW-190 Richardem Husmanem (Filipem Jánským), střelcem Šturmoviku ze 16.4.1945. On je tento sestřel docela dobře znám, nicméně tento článek vyvrací mnoho nepravd a mýtů, které se o něm tradovaly a navíc se pokouší i o identifikaci konkreetního protivníka - doporučuji! Jenom drobná poznámka, na poslední straně HaVu je upoutávka na následující číslo a jako hned první je uvedena Legenda o leteckém republikánském esu Ferákovi, tak
Tom 14.12.2007 19:02 - č. 365
Tom Pánové, mám problém, dávám dohromady krátkou odpověď na dotaz k Josefu Dudovi. Matně si vzpomínám, že se ho týkala jedna kniha a nejsem si jist, zda je to skutečně "Velitel stíhacího letectva". Máte ji prosím někdo, můžete mi to prosím potvrdit nebo vyvrátit?
Ondřej Kolář 15.12.2007 15:57 - č. 366
Tom napsal v č. 365:
Velitel stíhacího letectva
Tu knihu bohužel nemám, ale znám ji a pokud mě paměť neklame, je skutečně věnována Dudovi.
Tom 15.12.2007 20:16 - č. 367
Tom Dík, ale buď počkám, až se to vrátí u nás do knihovny, nebo až to někdo povrdí na 100%. Pochop, nechci ze sebe udělat vola
Moby 15.12.2007 20:44 - č. 368
Moby sigma.nkp.cz/F/3VQR227E6EIHH5N6XGD6CY58CN6A4...

NK má online katalog, novější věci tam jsou. A Velitel stíhacího letectva je o brig.gen Jos. Dudovi, CBE.
Tom 23.3.2008 21:20 - č. 369
Tom Náčelníci, prosím, nemáte někdo první letošní HaV? Já to normálně neodebírám, ale rád bych si přečetl to o Janu Ferákovi.
mbbb 23.3.2008 21:30 - č. 370
mbbb
Tom napsal v č. 369:
"Náčelníci, prosím, nemáte někdo první letošní HaV? Já to normálně neodebírám, ale rád bych si přečetl to o Janu Ferákovi."
mám, odebírám, stav se - až mi přijde, mělo by to být již brzy
Tom 24.3.2008 18:48 - č. 371
Tom Dík!
DAVID M 27.3.2008 16:17 - č. 372
DAVID M Tome, bude to okolo 31.3.08, já už poslední korektury s JR dávno odevzdal, tak snad Jinak se připrav, bude to první část a ....pak zde na mne můžete popřípadě směřovat dotazy.
DAVID M 1.4.2008 11:23 - č. 373
DAVID M Tak malá změna, dnes jsem obdržel aktuální informaci, že HaV 1/2008 vyjde až v pátek, tedy ještě tři dny čekání...
DAVID M 3.4.2008 21:25 - č. 374
DAVID M Tak dnes jsem obdržel HaV 1/2008, tedy konečně! Čekám na vaše hodnocení a případné otázky.
ag 5.4.2008 13:16 - č. 375
ag to DAVID M: Výborné, už se těším na dokončení. Navíc je to i čtivé (a k učtení ) , což po vlastních ne příliš úspěšných pokusech oceňuju snad nejvíc.
mbbb 5.4.2008 16:17 - č. 376
mbbb
DAVID M napsal v č. 374:
"Tak dnes jsem obdržel HaV 1/2008, tedy konečně!"


já ho eště nedostal, ale už se moc těším, má tam být v přehledu informací o knihách informace o SOSácích už sem moc zvědav.

a abych nebyl úplně mimo thema, Tome, pošli mi mejlem, co chceš z toho HaVu všechno vokopčit. Jen teho Féráka.
Tom 5.4.2008 20:32 - č. 377
Tom
mbbb napsal v č. 376:
"Tome, pošli mi mejlem, co chceš z toho HaVu všechno vokopčit. Jen teho Féráka."
Ferák bohatě stačí, předem dík.
guano 8.4.2008 09:34 - č. 378
guano Dnes ráno jsem dočetl první část článku o Janu Ferákovi v HaVu od DavidaM a J. Rajlicha. Musím říci, že tento článek značně mění po 60 let tradovaný popis událostí a příběhů hlavního protagonisty. Doporučuji - je to velmi přínosný a nebál bych se říci i převratný článek - a nejen z čs. pohledu.

Mám několik dotazů na DavidaM:
- Je někde zdokumentováno, kolik dobrovolníků z Československa sloužilo na frankistické straně ? (zvláště mne příslušníci letectva)
- Nemáš sestavený přehled doložených bojových letů J. Feráka ve Španělsku ?
- Naznačoval si něco o knize na toto téma. Bude se týkat jen J. Feráka, nebo i ostatních létajících interbrigadistů ?
DAVID M 8.4.2008 17:53 - č. 379
DAVID M Díky za pochvalu
k dotazu:
ohledně dokumentace čs. občanů během války na straně Franka: tedy nic takového, samozřejmě jednotlivce bych nevylučoval, desítky možnááá, stovky v žádném případě. Ohledně letců nevím o nikom.
Ohledně bojových letů Feráka - ono samo o sobě pátrání po jakékoliv určité věci je strašlivě obtížné v tomto případě. Naše archivy na vlastní službu dotyčných právě ve Španělsku krom několikastránkových vzpomínek neobsahují nic (fond čs. interbrigadistů č.32). Španělské archivy (republikánské) z velké části lehly popelem, část je v Archivo Histórico del Ejército del Aire en Villaviciosa de Odón (Madrid), ale při pátrání tam se bez pomoci sp. historika prostě neobejdeš, nakonec budeš zklamán, protože tam na deset čs. letců najdeš tak jednu větu...a navíc třeba Malrauxova jednotka, kde sloužil Ferák má své materiály (zlomky) v Rusku...Jak říkám je nepředstavitelně těžké vykopat cokoliv určitého - ale nechci zakončit úplně pesimisticky, počkej si na druhé pokračování, je to v každém případě ta zajímavější část
Poslední bod, Ferák bude mít dokončení v HaVu 2/2008, nicméně pokračujeme a rád bych aby vše finalizovalo knihou, v které budou krom Feráka i příběhy ostatních buď letců čs. armády, kdo se dostali do Španělska(nemuseli tam být v letectvu) anebo čs. vojáků, kteří se dostali k letectvu až ve Španělsku. Spolupracujerme s předními sp. historiky, tak se to snad povede Navíc je veškerá relevantní literatura také buď ve šp. nebo ve fr. a to také trochu zdržuje.
Jako malý bonbonek - ve Španělsku byl krom Feráka u ostrova Mallorka v prosinci 1937 sestřelen další čechoslovák a byl to dokonce pilot Katuše SB-2jky, je toho skutečně mnoho, mnoho doposud takřka neznámého.
141-160 z 290
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po