Účast 1. čs. brigády na osvobození Brna a Ostravy

Dotaz: Účast 1. čs. brigády na osvobození Brna a Ostravy
Tazatel: Jiří Cajthaml | Datum: 11. 12. 2008

Dobrý den, je pravda, že se v květnu 1945 účastnila osvobození Brna a ostravské operace i jednotka 1. brigády 1.čsas. Tato jednotka se dočkala konce války ve Vrahovicích u Prostějova. Měla by to být údajně část motorizovaného praporu samopalníků. Děkuji

Autor: Honza M. | Datum: 18. 12. 2008
Není to pravda, Vaše informace jsou mylné, respektive odpovídají pravdě jen z malé části.

Bojů v bratislavsko-brněnské operaci, završené osvobozením Brna dne 26.4.1945 vojsky 2. ukrajinského frontu, se jednotky 1. čs. armádního sboru v SSSR vůbec nezúčastnily, protože tento sbor byl v té době podřízen 4. ukrajinskému frontu. Zřejmě jedinou čs. jednotkou, která se objevila v Brně před koncem války byl "Oddíl zvláštního určení", jehož úkolem bylo zajistit budovy pro účely vlády a prezidenta. Oddíl o velikosti zesílené roty se v čase bojů o Brno pohyboval na úseku 53. armády 2. UF, boje se prakticky neúčastnil a nejpozději 10. května už byl v Praze.

Ostravské operace, završené osvobozením Moravské Ostravy dne 30.4.1945, se v rámci 38. armády 4. ukrajinského frontu účastnila také 1. čs. samostatná tanková brigáda, včetně motorizovaného praporu samopalníků. Zbytky brigády (fakticky jen 3. tankový prapor a samopalníci) byly 6. května ve Fulneku staženy z fronty a zařazeny do tzv. rychlé skupiny frontu, která zaútočila ve směru na Prahu, po trase Šternberk - Mohelnice - Svitavy - Čáslav - Dolní Měcholupy, kam tanková brigáda dorazila nad ránem 10. května 1945.

Hlavní síly 1. čsas, včetně 1. čs. samostatné brigády, však bojovaly v rámci 18. armády 4. ukrajinského frontu, která na vedlejším směru vykrývala úsek fronty mezi 2. UF a hlavními silami 4. UF, bojujícími v ostravské operaci. Zde 1. čs. samostatná brigáda postupovala po trase Vsetín - Fryšták - Holešov - Hulín. Poslední velkou bojovou akci prodělala v bitvě o Břest a konec války zastihl hlavní síly brigády (1. pěší prapor, 3. pěší prapor a 1. prapor samopalníků), na přesunu přes Kroměříž do postavení v prostoru Doloplazy - Dobromilice - Hradčany (jižně od Prostějova). Je pravděpodobné, že v následujících hodinách se některé rychlejší jednotky 1. brigády (popřípadě 3. nebo 4. brigády) ocitly i ve Vrahovicích, neboť 9. a 10. května čistily od německých vojáků prostor mezi Prostějovem a Boskovicemi.

Tedy abych to shrnul: čs. jednotky, které se dočkaly konce války u Prostějova, nebojovaly u Brna ani u Ostravy; čs. jednotky, které bojovaly u Ostravy, nebojovaly u Brna a nebyly koncem války u Prostějova. O Brno žádné čs. jednotky velikosti praporu či vyšší nebojovaly.


Za poskytnutí doplňujících údajů děkuji kolegovi M.Kopeckému.


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.